Само хората страдащи от мигрена знаят какво е когато получиш поредната криза.
Понякога болката е толкова силна, че направо парализира и единственото спасение са супер силните медикаменти, които на всичко отгоре понякога се намират трудно.
Мигрената определено е един от бичовете на съвремието, за който, за съжаление, медицината все още търси решение.
Оказва се обаче, че учените може би са по-близо до ключа, отколкото сме очаквали.
Излседователи откриха ген, който действа като термостат на болката в мозъка, а това може да позволи "да се изключи" болката при мигрена.
Смята се, че генът контролира чувствителността на нервите в мозъка към болката. Ако той е дефектен, прагът на болката е нисък.
Ето защо хората, страдащи от мигрена, са чувствителни към светлината и звуците.
Дейността на гена обаче може да бъде "включена" или "изключена" с помощта на лекарства. Това означава, че прагът на болката може да бъде увеличен до такава степен, че усещането за болка да бъде отстранено.
„Наистина сме впечатлени - заяви неврологът Замир Кадер от Оксфордския университет. - Откритието може един ден да доведе до създаване на лекарства, които предотвратяват мигрена, и до лечение на болката. То може да намери огромно приложение.“
Учени от Великобритания и Канада извършили ДНК изследвания, които обхванали 110 души, страдащи от мигрена, и техните семейства.
Учените установили, че мутация на гена TRESK изглежда е от ключово значение за мигрената, която може да е наследствена.
Ако въпросният ген не функционира както трябва, това може да отключи центрове на болката в мозъка и да причини главоболие.