Ген, замесен в поддържането на мозъчното здраве, бе идентифициран като "главен виновник" за поява на депресия, съобщи в. "Дейли телеграф".
Екип от Йейлския университет е установил, че ген, кръстен МКР-1, е два пъти по-активен у депресирани хора, отколкото у хора с добро психично здраве.
Когато е активиран, генът изглежда блокира молекулярни пътища, които са важни за оцеляването и функционирането на неврони в мозъка.
Невроните са използвани за трансфер и обработка на информация в мозъка чрез обработване на електрически и химични сигнали.
Ръководителят на изследването проф. Роналд Дюмън заяви, че получените резултати са впечатляващи. Този ген е първопричина за аномалии, свързани с депресия, поясни той.
Учените идентифицирали гена, след като анализирали проби от мозъчни тъкани от 21 пациенти, на които била поставена диагноза депресия. Тези проби били сравнени с други от 18 души, които не били засегнати от депресия. Оказало се, че МКР-1 е два пъти по-активен в мозъка на депресираните.
Експерти са на мнение, че сложни физиологични процеси са замесени в клиничната депресия. Това обяснява защо сегашните терапии не са ефикасни за 40 на сто от депресираните хора.
Екипът на проф. Дюмън констатирал, че когато МКР-1 е дезактивиран у мишки, те стават резистентни към стреса. Когато обаче генът е активиран, гризачите показват симптоми на
депресия.
МКР-1 предоставя потенциална мишена за разработване на нов клас лекарства срещу депресия, смятат учените.
Още за депресията и начините да се избавим от нея: