Връщането на часовниците преди зимата е вредно за здравето, разхищава енергия и увеличава замърсяването на околната среда, установиха британски учени, които призовават да бъде преустановена тази практика в северните райони.
В много райони на Европа, САЩ, Канада и части от Близкия изток точно преди зимата свършва лятното часово време и часовниците се връщат с един час назад. Така, когато сутрин хората стават за работа, е по-светло, но следобед се стъмва с един час по-рано.
Затова някои експерти изтъкват, че в по-северните райони енергията, която се изразходва за осветление, а и спирането на дейностите на открито заради тъмнината, са вредни за човешкото здраве и за околната среда.
Ако часовниците бъдат оставени както са при лятното часово време, ще е светло един час по-късно следобед. Така хората ще могат да се дивжат повече и нивото на витамин D в кръвта им ще е по-високо.
Почти половината от световното население е с по-ниски от оптималните нива на този витамин. Това създава предпоставки за заболяване от рахит и увеличава предразположеността към автоимунни заболявания.
Майер Хилман от Институт за политически изследвания в Лондон установи, че ако в Шотландия - най-северния район на Великобритания, времето остане през зимата както е при лятното часово време (Гринуич + 1), а през лятото бъде изместено с още един час (Гринуич + 2), хората ще се радват на допълнителни 300 часа дневна светлина годишно.
Той пише в днешния брой на "Бритиш медикал джърнъл", че хората са по-щастливи, по-енергични и боледуват по-малко през лятото, когато е по-светло и дните са по-дълги, а през мрачните зимни дни настроението им пада и здравето им се влошава.
Д-р Робърт Греъм от болницата "Ленъкс хил" в Ню Йорк каза, че трябва да бъде помислено и през зимата часовниците да бъдат оставяни както са при лятното часово време. Така хората ще имат повече възможности да излизат и да се движат.
Изследване, публикувано преди няколко месеца, установи, че ако през зимата часовниците бъдат оставени на лятно часово време, икономиите на енергия ще са поне 0,3 процента от дневното потребление във Великобритания.
В някои държави, като Великобритания и Русия, има предложения за законодателни промени по този въпрос