Факт е, че ако пушите, най-доброто нещо, което можете да направите е да спрете. Факт е и обаче, че съществува известен риск да напълнеете, след като го направите.
На какво се дължи тази зависимост? Това най-после успяха да разгадаят група учени.
Оказа се, че напълняването след спиране на цигарите е в резултат на действието на никотина върху мозъка.
Както знаем, веществото достига до мозъка чрез кръвта. Там то започва да действа на центъра за контрол на глада. Когато се откажат от порочния навик, бившите пушачи губят този начин на потискане на апетита.
Статискитките сочат, че след спиране на цигарите, се напълнява средно с около 5 килограма. Именно това се приема за солиден контра-аргумент срещу предприемане на важната стъпка.
След това откритие, научните среди се надяват да се разработи нов метод за ограничаване на напълняването след отказа от вредния навик и съответно се елиминира саботирането на желанието за живот без дим.
Никотинът се свързва с рецептори на повърхността на клетките, което обяснява свойството му да води до пристрастяване. Рецепторите, които регулират апетита, намират сред малък набор неврони в хипоталамуса.
Като се погледне обективно обаче, едни 5 килограма вповече, въобще не могат да се сравняват с рисковете за здравето, до които води поглъщането на тютюнев дим, категорични са учените.
За да се избегне трупането на тегло и глада за никотин се преминава през няколко различни етапа на отказ, първият от които включва употреба на продукти, съдържащи никотин, като дъвки, таблетки или пластири.
Другият начин е просто силната воля и себеосъзнаването.
Кой бихте избрали вие?