IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Преборете се с перманентната умора

2 октомври 2012 06 00

Бъдете отново жизнени и енергични

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

На всеки се случва да има натоварен ден. В подобен случай е напълно нормално човек да чувства умора към края на деня, а при по-интензивна програма - дори и на следващия ден. Умората може да бъде предизвикана както от физическо натоварване, така и от психическо. При перманентната умора обаче, състоянието може да се дължи и на други причини като недостиг на полезни вещества в организма, например.

Ето какво причинява перманентната умора и какви са начините да се справите с проблема:

1. Дефицит на витамини и минерали

Ниските нива на желязо или витамините D и B12 може да ви накара да се чувствате уморени, тревожни и слаби. По-малко витамин D в организма може да доведе до мускулна слабост и болки. При жените в репродуктивна възраст има по-голям риск от желязно-дефицитна анемия.

Единственият начин, по който може да разберете дали нивата на желязо и витамини в организма ви са в норма, е чрез кръвен тест. Междувременно, за да подсилите тялото си, приемайте мултивитамини. Не забравяйте и разнообразния хранителен режим.

2. Депресия

Изследвания показват, че при депресираните хора съществува четири пъти по-голям риск от перманентна умора. Започнете кардио тренировки. Тренирайте около час, от три до пет пъти в седмицата. Упражненията са много ефективен метод за лечение на лека до умерена депресия, който може да сведе до минимум сънливостта, свързана с нея.

3. Надбъбречни жлези

Те са отговорни са секретацията на няколко важни хормона, регулиращи стреса и метаболизма. Ако се чувствате стресирани през цялото време, надбъбречните жлези могат да се претоварят. Това състояние се нарича „надбъбречна умора“. Невъзможността на жлезите да отделят достатъчно количество кортизол през деня може да доведе до енергийни спадове. Опитайте да решите проблема с по-нетрадиционен метод като медитацията.

Отделяйте да седите тихо и да освободите ума си от мисли най-малко по 10 минути на ден. Доказано е, че медитацията освобождава тялото от стреса.

4. Храна и напитки

Кофеинът определено е спасение за почти всички сънени хора сутрин, но твърде много кафета могат да се създадат проблем, тъй като напитката действа като диуретик. Дехидратацията от своя страна може да предизвика умора. Затова не забравяйте златното правило за най-малко осем чаши течности на ден или повече, в случай, че ядете много храни, богати на фибри (те абсорбират водата).

5. Болест

Когато нищо друго не изглежда да е в основата на вашата умора, тогава трябва да отидете на лекар. Фибромиалгията предизвиква хронична умора, проблеми със съня и мускулни болки. Все още не се знае много за това състояние, но лекари смятат, че жените са по-склонни да заболяват от фибромиалгия, отколкото мъжете. Предполага се, че това заболяване се предизвиква от нарушения в нервната система. Синдромът на хроничната умора пък би могъл да бъде свързан с инфекция.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари