Хориоидермията е дегенаративно очно заболяване, което засяга хориоидеята – слоя под ретината, който съдържа кръвоносни съдове. С времето хориоидеята се влошава, прекъсва се доставката на кислород и хранителни вещества до клетките на ретината, така че те постепенно започват да умират. Това води до тунелно зрение и евентуална слепота. Заболяването се причинява от дефектен ген и може да се наследи, най-вече от мъжете.
Доскоро се смяташе, че хориоидермията е нелечима болест. Надежда обаче, има. Професор Робърт Макларън от Оксфордския университет започнал първото изпитание за лечение на заболяването в света. Изпитателното лечение представлява инжектиране на здрава версия на дефектен ген в задната част на ретината. По този начин трябва да се спре дегенерацията, а с малко късмет дори да регенерират умиращите клетки.
Преди една година британецът Ник Тъфтнел, който страдал от хориоидермия се подложил на операция. Вирусът бил инжектиран само в лявото му око, тъй като лечението било още в клинично изпитание и съществувал риск от инфекция или загуба на зрение. След операцията Ник виждал много размазано, но през следващите няколко месеца очите му започнали да се подобряват с всеки изминал ден, пише Daily Mail.
През октомври 2011 година, след финансиране от страна на Министерството на здравеопазването на Великобритания, започнал първият в света опит за лечение на хориоидермия. За операцията се използва много тънка игла, по-тънка от човешки косъм, чрез която се инжектират десет милиарда копия на вируса зад ретината. ДНК-то постепенно прониква в дефектните клетки в рамките на три до четири седмици.