Апетитът е един от основните саботьори , провалящи дадена диета или спазването на определен хранителен режим. На колко от вас се е случвало да се събудят или да усетят по някое време през деня, че имат нужда да хапнат нещо вредно и то в големи количества?
Добрата новина е, че учени са открили коя група от мозъчни клетки има правомощия да контролира апетита и може да бъде основна причина за нарушения в хранителното поведение като например затлъстяването.
В експерименти с гризачи изследователите разбрали, че клетките, наречени tanycytes , произвеждат неврони, които регулират желанието за консумация на храна.
Учените от Университета на Източна Англия твърдят, че апетитът на човек не е предопределен още от раждането. Преди се смяташе, че нервните клетки в мозъка, регулиращи желанието за храна, изцяло се генерират по време на развитието на ембриона в утробата и това не може да бъде променено. В последното проучване изследователите разгледали подробно частта хипоталамус, намираща се в мозъка. Известно е, че тя балансира съня, разхода на енергия, апетита, жаждата и много други биологични функции.
Водещият учен Доктор Мохамед Хаджихосеини заяви, че в крайна сметка откритието може да предложи трайно решение в борбата със затлъстяването. Необходим е обаче, срок от 5 до 10 години, за да могат същите резултати да се постигнат и с хората, пише BBC. Изследването показва, че невронната мрежа, контролираща апетита, не се фиксира трайно и чрез намаляване нейния размер, може да се избегнат и хранителните разстройства.