В последните години филмите от жанра фантастика стават все по-популярни. Те представят бъдещето на планетата – в разруха, със страхотен технически напредък или с „хора“, от които само една част е наистина човешка. Никой режисьор обаче, не се е сетил да заснеме филм, в който децата вече имат по трима генетични родители. Изглежда времето за филмиране на подобен сценарий няма да бъде достатъчно, тъй като през 2015 година се очаква това да бъде реалност.
Великобритания може да стане първата страна в света, която одобрява създаването на бебета с трима генетични родители, въпреки страховете, че това може да доведе до така наречената тенденция „дизайнерски бебета“. По-късно тази година правителството на Кралството ще публикува нормативни актове, които ще бъдат още една крачка напред към възможността за деца с трима родители.
Техниките включват замяна на дефектна ДНК в яйцеклетката на майката с материал от донор на яйцеклетки. По този начин се дава шанс на жените със сериозни заболявания да родят здрави деца. В този случай обаче, детето има две генетични майки и един баща. Според критиците това решение бележи повратен момент в етиката на инвитро бебетата, пише вестник Daily Mail.
Според главния лекар професор Дам Сали Дейвис генетичната промяна не засяга основното ДНК, което определя индивидуалните характеристики като черти на лицето и цвят на очите. Новата техника има за цел единствено да замени дефектна клетка, което на практика ще елиминира риска детето да се роди с тежко наследствено заболяване. В случай, че депутатите одобрят разпоредбите в края на следващата година, първите пациенти, одобрени за лечение, могат да започнат процедурата през 2015 година.
Очаква се между пет и десет здрави бебета с трима родители да бъдат раждани всяка година. В тези случаи здравото дете ще наследи ядрената ДНК на истинските си родители и митохондриалната ДНК от донор. Едно на всеки 6500 бебета се ражда със сериозно заболяване, което може да доведе до загуба на слух или зрение, както и проблеми със сърцето, черния и белия дроб.