IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Трудното детство увеличава риска от ранна смърт

11 септември 2013 05 30

Травмите в ранна възраст съкращават продължителността на живота

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Хората, които са страдали от травматично детство, са заплашени от вероятността да умрат преди да навършат 50 години, се твърди в ново проучване.

Мъжете са малко по-облагодетелствани в случая – ако са били засегнати като деца от тежки събития, рискът от преждевременна смърт е с 57% по-голям за тях. За дамите този риск достига цели 80%, което е една доста сериозна цифра.

Сред неблагоприятните детски преживявания са липса на любов и грижи от страна на родителите, раздяла с някой близък член на семейството, влизане на родител в затвора, труден развод на родителите, грубо отношение и третиране на детето и др.

Данните за това изследване са дело на Френския национален институт по здравеопазване и медицински изследвания (INSERM) в сътрудничество с „ESRC International Centre for Lifecourse Studies in Society and Health" към Университета в Лондон.

Проучването се базира на анализ на живота и детството на 15 хиляди души, които са имали нещастно детство във възрастта между 7 и 16 години.

Рискът за жените, преживели едно травмиращо събитие до 16-годишната си възраст, да се споминат преди да навършат 50 години е с 66% по-голям от тези, които не са имали силно драматични моменти в живота си. А дамите, които са преживели две или повече травматични събития в детската си възраст, са с 80 % по-висок риск да не достигнат старини.

Връзката между несгодите в детството и преждевременната смърт остава дори и след като се вземат предвид фактори като ниво на образование, социална класа и материално положение, употреба на алкохол и тютюн и психологически проблеми в началото на зрелостта.

Изследователите отбелязват, че някои причини за смърт в началото на зрялата възраст са свързани с психическия стрес от детството, който е довел до самоубийство или до пристрастяване към алкохол или наркотици.

Освен това децата, които преживяват тежки периоди, често получават хормонален дисбаланс в по-зряла възраст, както и проблеми в имунната система, които оказват влияние върху физическото им развитие и върху здравето им като цяло.

Професор Мел Бартли, един от авторите на проучването, заявява: „Нашата работа показва, че между ранните психологически травми и преждевременната смърт има тясна връзка. Това добавя изцяло ново измерение по отношение на общественото здраве, показвайки, че грижите за доброто здраве на населението трябва да започнат в началото на живота на човек, а на децата, които изпитват тежки беди, трябва да се обърне специално внимание. Много учени подозираха тези резултати, до които ние достигнахме, но досега нямаше толкова категорични доказателства за тази връзка."

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари