В настоящия момент е приета тезата, че активните форми на кислорода /АФК/ , образуващи се в клетъчните митохондрии като странични продукти в процеса на нормалната жизнена дейност, са вредни за клетките и за тяхното неутрализиране е полезен приема на антиоксиданти. Те се възприемат като панацея за много болести и дори за предотвратяване на стареенето. Продуктите, съдържащи антиоксиданти, безспорно са полезни за организма, но тяхното действие може да е обусловено и от наличието на други компоненти. Клетките сами са изработили системи за защита от вредните молекули, които действат веднага на мястото, където те се образуват.
Но изследванията показват, че всичко не е така еднозначно. Живите организми не само могат да използват активния кислород за свои цели, но и целенасочено да го изработват. Активните форми на кислорода в нормални концентрации участват в регулацията на различни процеси. Влияят върху скоростта на деление и диференцирането на клетката. Използват се като сигнални молекули, активират или деактивират различни молекули, участващи в предаването на сигналите между клетките. Участват в синтеза на някои съединения /напр.хормоните на щитовидната жлеза/, регулация на подвижността на клетките на съединителната тъкан, растежа на кръвоносни съдове и нервни окончания, мобилизират имунната система и системите на йонния транспорт, способстват за укрепването на мускулите, помагат за поддържане на нормалното ниво на кръвна глюкоза, на имунитета и кръвното налягане. Регулират активността на клетъчните дихателни вериги. На мястото на нараняване кръвните клетки започват да продуцират АФК, което привлича тромбоцитите, кръвни клетки, необходими за започване на процеса на заздравяване на раната.
Недостатъкът на свободни радикали снижава репродуктивните способности на жената и може да я направи временно безплодна. Те са необходимо звено за правилната овулация и важен биохимичен компонент, без който бременността е невъзможна. В присъствие на антиоксиданти хормона прогестерон, който е отговорен за нормалното протичане на бременността изобщо не се синтезира.
Съвсем скоро е открито тяхното участие в регулацията на мозъчните процеси, лежащи в основата на обучението и паметта. Основната функция на нервните клетки е да получават и да предават електрически сигнали посредством синапсите. Там се определя дали входящия сигнал от друг неврон ще се предаде на следващия или ще изчезне и ние ще забравим дадена информация. Мозъкът е динамична структура, в него постоянно се образуват нови и изчезват ненужни клетъчни контакти, проводимостта на самите синапси също може да се променя. Без тези постоянни процеси ние не можем да се научим на нищо. В изследвания на моделни животни е показано, че АФК не само влияят, но и са необходими за регулиране на проводимостта на синапсите. А голямата продукция на антиоксиданти е довела до развитието на когнитивни нарушения у животните.
Във всички клетки са открити ензими, единствената функция на които е целенасочено да изработват АФК за борба с болестотворните микроорганизми.
Учени от Швейцария показаха в експеримент на кръгли червеи, че витамин В3 /ниацин, никотинова киселина, витамин РР/ и неговият метаболит никотинамид увеличават продължителността на живота примерно с 10%. Резултатите доказват, че тези съединения обезпечават такъв ефект чрез способстване на образуването на свободни радикали.
Последното изследване е основано на изучаването на особен клас ензими – сиртуини, за които се предполагаше, че могат да влияят върху продължителността на живота. Сега се изясни, че този ефект е обусловен от превръщането на витамин В3 в никотинамид.
Снимка: Dreamstime
В по-ранни проучвания върху хора е показано, че оздравителния ефект на спорта е свързан точно с повишеното образуване на свободни радикали. Резултатите от новото проучване водят до извода, че никотиновата киселина, съдържаща се в месо, черен дроб, риба, фъстъци, ориз, предизвиква ефект, сходен с действието на физическите упражнения. Резултатите от изследването имат отношение и към човека, защото базовите метаболитни пътища у всички организми са сходни и реакциите, предизвикани от ниацина у нематодите са сходни с тези у висшите организми.
Във връзка с всичко казано до тук трябва да преразгледаме своето отношение към антиоксидантите като към безусловно полезни вещества, които колкото са повече, толкова по-добре. Антиоксидантите, получавани от употребата на достатъчно пресни плодове и зеленчуци, са напълно достатъчни за ежедневните нужди на организма. Разбира се, както всичко останало, и здравословните храни трябва да се консумират с мярка. Увлечението по постоянна употреба на хранителни добавки с антиоксиданти и по свръхздравословното хранене с количества многократно надхвърлящи препоръчваните от диетолозите плодове и зеленчуци може да доведе до обратен ефект.
А към активното използване на съответните препарати в медицината трябва да се отнасяме внимателно, имайки пред вид възможните странични ефекти при извънмерното потискане на продукцията на активните форми на кислорода.
Д-р Цветанка Янакиева е специалист с дългогодишна практика в областта на спортната медицина, храненето и профилактиката. Тя прилага съвременни програми за здравословно отслабване без глад . Повече информация можете да откриете тук.