IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Джетлег – стрес при смяна на часовите пояси

22 януари 2014 09 40

Вижте как може да облекчите състоянието на стрес, в което изпада организмът при смяна на часовите пояси и след дългите полети

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

В началото на годината много от нас пътуват до далечни източни дестинации за почивка на топло и за бягство от студените зимни сиви дни. Но ето какво трябва да знаете, преди да поемете на далечното си пътешествие.

Джетлег е болестно състояние, при което организмът реагира с бунт при смяната обикновено на 3-4 часови пояса. Трансатлантическите полети и преместването между часовите пояси създават както особен стрес за организма, така и редица неприятни последствия. Десинхронизацията в организма може да доведе до неспособност на тялото да се пренастрои от стария на новия режим.

Това може да предизвика симптоми като умора, а цикълът спане-будуване се обръща наопаки, губи се тонус, имунната система отслабва, появяват се задължителното главоболие, виене на свят и понякога температура. Често трудното заспиване може да не е проблем през първата нощ, а да се появи през втората или дори през третата. Тази променливост може да продължи седмица.

Според голяма част от съветите, единственият начин за оправяне от това странно състояние е продължителната настройка с преминаване на определен период от време.

Всяка година от джетлег страдат около 30 милиона пътешественици. Това състояние засяга повече хората над 50 години, в сравнение с по-младите. Полетите от запад на изток се понасят по-зле от организма, тъй като те водят по-скоро до забавяне на биологичния часовник, отколкото до ускоряване.

Как да се справите

Приема се, че времето за възстановяване от джетлег е средно един ден за разлика от два часа в часовия пояс, като от значение е и посоката на смяна. Някои мерки за профилактика ще ви помогнат да облекчите симптомите на тази болест:

1. Няколко дни преди полета си осигурете режим на максимално бодърстване - разходки сред природата.

2. Спете по време на полета – отложете четенето на книга и слушането на музика. Като проспите полета, ще дадете шанс на организма си да поеме по-леко посрещането на другия часови пояс. Осигурете си специална възглавница за врата, маска за очите, които да улеснят заспиването ви и дълбокия ви сън по време на полет.

3. Джетлег състоянието се влошава от дехидратацията на организма, затова се постарайте да пиете повече вода по време на полета. Ограничете приема на алкохол, газирани напитки и кафе.

4. Старайте се да избирате полети, чийто час на кацане е в светлата част на деня – при слънчева светлина организмът се адаптира по-бързо.

5. В самолета изпийте един аспирин – той разрежда кръвта и предотвратява образуването на тромби, рискът от които се увеличава при дълги полети.

6. Променете ритъма на хранене отрано. След 12-часов полет трябва да стартирате нов ритъм на хранене.

За избягване на неприятните последствия от смяната на часовите пояси помага и хомеопатия – търсете медикаменти, които съдържат екстракт от арника, от маргаритка, от лайка, от ипекакуана и от ликоподиум.

Автор на статията:
Люба Вангелова

КоментариКоментари