Според едно ново изследване половината от пушачите, които са спрели цигарите или поне възнамеряват да го направят скоро, са склонни към тази крайна мярка, не поради опасения за здравето си, а от страх да не погрознеят преждевременно.
Най-големият проблем за хората, пристрастени към тютюна, е че той променя цвета на зъбите им, води до лош дъх, до жълти нокти, до пародонтоза и опадане на зъбите, до бръчки около устните, до обща лоша миризма и до пепеляво-сивкава кожа.
Като цяло, пушачите започват да виждат опустошенията от своя вреден навик, най-вече след като навършат 32 години. Поради тази причина четири на всеки десет пушачки са склонни да прекарват по-дълго време в разкрасителни процедури, за да компенсират ефекта от цигарите.
Явно суетата е по-мощна от опасенията на хората за здравето им, въпреки че цигарите се свързват с повишен риск от развитие на рак и потенциални увреждания на органите.
Запитани за техните здравни проблеми, повечето хора в анкетата, поръчана от фирма за електронни цигари, са заявили, че са по-загрижени за ефекта на тютюнопушенето върху външния им вид, отколкото за това дали могат да умрат от рак или сърдечносъдови заболявания.
Въпреки графичните предупреждения върху кутиите с цигари от вида „пушенето убива“, голяма част от хората си остават по-обезпокоени от бръчките и жълтите зъби, които са следствие от този вреден навик. В анкетата са участвали 1500 настоящи или бивши пушачи, а половината от тях са отказали цигарите, точно заради страх от отрицателния ефект върху красотата им.
Един на всеки трима пушачи признава, че е страдал от обида за външния си вид, свързана с ефекта на тютюна върху лицето му. Г-н Дейв Левин, който е извършил проучването, заявява: „Последиците от тютюнопушенето за здравето са добре документирани, но хората са по-притеснени от това, че този навик вреди на външния им вид и като цяло го влошава.“