Когато сте под голямо напрежение и получите сърцебиене или ръцете ви започнат да треперят, а дланите ви да се потят, вие няма да се изненадате особено, но ако нещата наоколо започнат да ви миришат необичайно лошо, едва ли ще свържете този факт с психическото си напрежение.
Учените от Университета в Уисконсин обаче са забелязали, че когато човек е под стрес, това се отразява и на неговото обоняние. Тоест, ако нещата наоколо започнат да ви миришат по-зле от друг път, това може да е показател, че страдате от някакъв вид безпокойство.
Според учените човешкото обоняние се променя при стресови ситуации като най-често неутралните миризми, които преди не са ви правили впечатление, изведнъж започват да ви стават неприятни и да ви дразнят. Когато човек е угрижен, мозъкът променя обонянието му, тъй като в него, между центровете за емоция и мирис, има връзка.
Изследването е публикувано в списание Neuroscience. За неговите цели са наблюдавани пациенти с депресия, които масово са определяли неутралните миризми като неприятни.
Един от авторите на изследването обяснява: „След индукция на тревожност, неутралните миризми стават ясно негативни. Хората, живеещи под стрес показват намаляване на усещането за приятни миризми. Всичко наоколо започва да им мирише все по-лошо и отблъскващо.“
По време на експеримента, учените са установили, че две различни и обикновено независими вериги на мозъка – едната посветена на обонятелната обработка, а другата на емоциите – стават интимно преплетени при условия на тревожност.
Интересното в случая е, че има няколко стари поговорки, които свързват мириса и негативните емоции като: „Мирише на неприятности“, „Рибата се вмирисва откъм главата“ и др.