За да продължавате все в същия дух, ето ви няколко съвета за това как да помогнете на приятелите си, които отказват цигарите.
Бъдете на тяхна страна. Обяснете на общите си приятели и познати, че има Един, който отказва цигарите. Дано да сте и повече.
Помогнете им да си намерят заместител на навика. Купувайте им дъвки, гумени топки, които се мачкат в ръка (помагат и за раздвижване на мускулите, схванати от няколкочасово писане).
Бъдете на разположение всеки път, когато отказващият цигарите иска да си излее мъката от преживяването на никотиновата зависимост.
Пригответе се да слушате и за сънища, свързани с пушенето. Бившите пушачи имат такива, но с времето минават.
Интересувайте се от състоянието им. Не чакайте да дойдат, питайте ги как са, бройте заедно дните.
Припомняйте им как това е най-доброто, което могат да направят за здравето си. Не пропускайте да им пращате всички изследвания, свързани с вредата от пушенето.
Подчертайте икономическите ползи от отказването на цигарите. Средно по 2.50 на ден са си ново червило на всеки три дни, нова рокля на всеки десет, а само след месец ще стигнат за почивка в някоя шеметна гръцка вила.
Хвалете ги за всяка малка победа – излизане с приятели на бира без цигари, сутрешно кафе без цигара, лежане на плажа и т.н.
Помогнете им да се справят с първоначалния стрес след отказването и бъдете търпеливи, когато крещят срещу вас. Това е част от процеса.