Безразборното кихане (т.е. без да използвате ръката си или кърпичка) всъщност може да се окаже много опасно.
Нямаме температура и не драматизираме симптомите на настинката. Просто британски учени са измерили много точно рисковете от едно кихане в свободното пространство.
Те са стигнали до извода, че едно „Апчиху“ в пиков час в градския транспорт може да доведе до заразяването на 150 човека с определен вирус.
Ако не са събрани в дланите ни или най-добре в кърпичка, микробите се разпространяват толкова бързо, че за минути стигат на разстояние от десетки метри.
Учените изследвали 1300 човека, работещи заедно. Всички, които пътували в най-оживените часове на деня, се разболявали най-малко веднъж през зимата.
Доктор Роджър Хендерсън, експерт по настинките и гриповете, който анализирал резултатите от проучването, обяснява, че едно кихане изпраща във въздуха около 100 000 капчици. При това те се движат със скорост от 145 километра в час.
Капчиците разпространяват бацилите не само по въздуха при вдишване, но и чрез докосване на поразени повърхности или хора.
В контакт с малките гадини влизат не по-малко от 10% от всички пътуващи през деня, убеден е анализаторът. Според него на най-оживените места това са 150 човека за един час – потенциални жертви на вирусите.
Проучването показало още, че хората, работещи от вкъщи или с нестандартно работно време се разболяват значително по-рядко. Едва 58% от тях боледували поне веднъж на сезон.
За сравнение – пътуващите в британските автобуси хващат вирус в 98% от случаите, при тези, които се придвижват с метро процентът е 99%, а при пътуващите с влак – 96%.
Обикновено мъжете са по-виновни от дамите, защото един от трима не го е грижа дали предпазва околните с ръка или кърпичка, докато нежният пол е далеч по-отговорен.
Ние препоръчваме да се разхождате постоянно с пакетче носни кърпи в джоба – така никоя кихавица няма да ви изненада. А и ако някой кихне до вас, ще можете да ги използвате като маска.