Коя е предпочитаната ви поза по време на сън?
А знаете ли, че разположението на тялото, докато спим, би могло да доведе до проблеми с врата, гърба, стомашни неразположения, а дори и до ранна поява на бръчки?
Колегите от Puls.bg споделиха с нас най-често заеманите "спящи" пози и техните плюсове и минуси.
По гръб
При спането по гръб няма натоварване на гърба, врата и гръбначния стълб, като по този начин се поддържа неутрална позиция на тялото, без излишно напрежение, обяснява Стивън Даймант, кинезитерапевт от Ню Йорк, САЩ. Тази позиция на тялото също е подходяща срещу оплаквания от киселини, според друг експерт.
Той пояснява, че когато главата е повдигната, стомахът се намира под хранопровода и по този начин киселините от стомаха няма да преминат по-нагоре.
Спането по гръб също така спомага и за предотвратяване на бръчките. Когато тялото се намира в тази позиция, нищо не оказва натиск върху лицето ни. Позата спомага и за поддържане теглото на гърдите, като намалява риска от увисване на бюста. От друга страна обаче хъркането при спане на гръб е най-силно.
За конкретната позиция идеална е обемната възглавница, която осигурява стабилност на главата и врата, без те да бъдат прекалено повдигнати.
Спане на една страна
Позата е чудесна за здравето ни като цяло – спомага за намаляване на хъркането и държи гръбначния стълб изтегнат. Позата обаче би могла да доведе до образуване на бръчки, както и до увисване на бюста.
За бременните тя е най-подходяща, тъй като спомага движението на кръвта. Най-удачна в случая е плътната възглавница, тъй като над рамото ни трябва да има достатъчно място, върху което да поставим главата си и тя бъде стабилна.
Поза „зародиш“
Не е особено подходяща за пълноценен сън. Когато спим с колене, вдигнати високо и брадичка, допираща се в гърдите ни, вероятно на сутринта ще чувстваме напрежение. Това се отнася най-вече за страдащите от артрит или проблеми в ставите. При спане в поза „зародиш“ обаче се наблюдава по-малко хъркане. Позата е особено подходяща за бременните.
При подобна позиция на тялото се ограничава дишането с диафрагмата. Минуси - предразполага се образуването на бръчки и увисването на бюста.
По корем
Спането по корем не е полезно за гръбначния стълб, защото така мускулите на гърба не се отпускат, натоварват се ставите. Това от своя страна може да засегне някой нерв, което да предизвика болка и изтръпване. Когато спим върху корема си, главата ни е обърната на една страна часове наред. Не е задължително да почувстваме болка още със ставането, но в течение на деня тя неизбежно се появява.
За хората, които хъркат, позата би могла да помогне. При обърнато лице надолу, горните дихателни пътища са по-отворени, отколкото когато главата е нагоре. Така че който има проблем с хъркането, а не страда от болка в гърба и врата, би могъл да опита да спи по корем.
За избралите позата, тънката възглавницата е най-подходяща.