Прекалената консумация на алкохол засяга развитието на мозъка при тийнейджърките, сочи ново проучване, което се очаква да бъде публикувано през октомври в сп. Alcoholism: Clinical and Experimental Research.
Употребата на алкохол има по-дълготраен негативен ефект при момичета, отколкото при момчетата, се посочва в проучването.
Изследователи от Университета на Калифорния, Сан Диего (UCSD) и Станфордския университет, установяват, че прекалената консумация на алкохол при тийнейджърките причинява по-слаба активност в няколко зони на мозъка.
Спиртните напитки са много по-вредни за момичетата, тъй като при момчетата развитието на съответните мозъчните центрове започва с 1-2 години по-късно.
Тоест употребата на алкохол през различен етап на развитие, макар и в една и съща възраст, може да действа по различен начин на половете, констатира съавтора на изследването Сюзън Таперт, професор по психиатрия в Станфордския университет.
Друга причина за различното действие на алкохола при момичетата и момчетата е хормоналният баланс и скоростта на метаболизма - момичетата имат много по-бавен метаболизъм и не могат да разградят алкохола толкова бързо, колкото момчетата, добавя проф. Таперт.
В проучването взимат участие 25 тийнейджъри, които отговарят на въпроси, свързани съссоциалния им живот и количеството и честотата на консумирания алкохол през последните три месеца.
След края на анкетата, докато доброволците изпълняват различни задачи, мозъчната им дейност е проследена с помощта на ядрено магнитен резонанс. Според изследователския екип, алкохолът засяга особено някои мозъчни центрове, като отговарящите за пространственото мислене и работната памет.
Нарушенията на работната памет могат да създадат трудности при шофиране, спортуване, решаване на различни математически задачи, ориентиране по карта и други.