IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Най-новите открития за съня

29 март 2012 13 11

Като това как да свикнем по-лесно с нощни смени

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Въпросите за това колко сън е необходим на човек, за да е в добро здраве и кондиция, от какво се влияе сънят, какво означават образите в сънищата ни и защо въобще ги създаваме докато спим, винаги са вълнували и обикновените хора и учените. Появяват се едни теории, после биват отхвърлени. Има още загадки, които предстоят да бъдат открити, но ето какво показват последните проучвания в тази област:

1. Сънищата могат да се появат във всяка фаза на съня. Преди учените вярваха, че това се случва само във фазата на бързото движение на очите (REM), но сега вече е установено, че и в останалите фази има сънища, които обаче не се развиват като сюжет от филм, а по-скоро са натрапчиви мисли, които се повтарят отново и отново като това, че сте си загубили някоя ценна вещ.

2. Някои хора имат естествена аларма. Изследователите са открили, че несъзнаваното очакване на стреса от събуждането е причината в тялото им да се освобождава хормона на стреса адренокортикотрофин, който предизвиква края на съня преди звъненето на действителната аларма.

3. Тийнейджърите се нуждаят от същото количество сън като малките деца – около 10 часа на нощ. Според науката на жените се полага един час повече отколкото на мъжете. А хората над 65 се чувстват добре и след 6 часа сън.

4. Мозъкът никога не спи. Той трябва постоянно да управлява функциите дишане, храносмилане, изпомпване на кръвта и т.н.

6. Хората, които ритат и удрят, докато спят трябва да се изследват за неврологично заболяване, защото това може да е симптом на някакъв проблем във функциите на мозъка.

7. Според едно изследване на университета в Харвард, можете да въздействате върху цикъла сън/будност, когато искате да промените графика си заради започване на нощни смени или пътуване към страна с различно часово време. Ето как: Спирате да се храните за 16 часа преди часа, в който искате да се събудите. Когато започнете да се храните след това, вашият биологичен часовник вече е настроен така, все едно е началото на нов ден.

Автор на статията:
Мария Димитрова

КоментариКоментари