В последно време вегетарианството се наложи като една от най-бързо разрастващите се тенденции в развитите страни. Дали заради здравословни съображения, морални причини или религиозни възгледи - това е въпрос на личен избор. Все още обаче има хора, които гледат скептично на този тип хранене. Ето пет от най-често срещаните заблуди относно вегетарианството:
1. Вегетарианците не могат да си набавят така наречените „незаменими” аминокиселини. По въпроса са правени редица изследвания, оспорващи твърдението. Според известния американски доктор Уилям Кастели: „Вегетарианците имат най-добрата диета. Те имат най-ниските нива на сърдечно-съдови болести в сравнение с всяка друга група в страната (САЩ). Някои хора се подиграват на вегетарианците, но сред тяй има най-малко, получили сърдечни удари и 60% по-малко случаи на рак. Сега те надживяват другите хора средно с около 6 години.“
2. Човек не може да живее пълноценно, ако не яде месо. Това твърдение обаче не е доказано нито научно, нито емпирично. Дори напротив – изследванията на съвременната наука сочат, че балансираното вегетарианско хранене прави човека по-здрав, по-жизнен и по-дълголетен.
3. Човек е устроен да яде месо. Още през 19 век е доказано, че устройството и функциите на храносмилателната система на човека драстично се различава от тази на хищниците. Близка е обаче до храносмилателната система на тревопасните и плодоядни бозайници като маймуните например, които винаги са били вегетарианци.
4. Отказването от здравословна храна гарантира здравословно хранене. Това не е вярно, защото ако ядете само шоколади и тестени храни, едва ли ще се радвате на добро здраве. Дори като вегетарианци трябва да подбирате разнообразна и качествена храна.
5. Вегетарианците не могат да бъдат добри спортисти. За да се докаже неверността на това твърдение е достатъчно да се споменат само няколко имена на известни спортисти: Мартина Навратилова – тенисистка, Брендан Брейзър – атлет, Бил Голдбърг –двукратен световен шампион по борба и много други.