Част от хората, употребяващи кокаин, така и не стават зависими от наркотика. Според ново проучване това се дължи на формата на техния мозък. Оказва се, че хората без наркотична зависимост имат по-голям фронтален лоб. Това е част от мозъка, която отговаря за вземането на решения и за самоконтрола.
Изследователи от Кеймбридж направили тестове на хора, които често употребявали кокаин. Доброволците били подложени на редица тестове, както и на сканиране на мозъка. Естествено, по-голямата част от хората, използващи наркотика, били пристрастени. Имало обаче и единични случаи на лица, които макар употребата на кокаин в продължение на няколко години, така и не развили зависимост.
Обект на по-нататъшни изследвания били хората от втората група. Учените установили, че при тях частта от мозъка, отговаряща за самоконтрола и вземането на решения, била необичайно по-голяма. Изследователите смятат, че именно увеличеният фронтален лоб се отразява върху устойчивостта към ефектите на кокаина.
Съответно, наркозависимите хора, имали значително намален размер на тази част от мозъка си. Вероятно тази промяна също може да има връзка с употребата на наркотици, пише вестник Daily Mail.
Тестовете показали още, че пристрастените хора развили две черти, които могат да бъдат опасни при комбинация. Това са непреодолима склонност и импулсивност. Това може да предизвика неконтролируемо желание човек да се действа без да мисли, както и да повтаря определено поведение, което по-късно се превръщате навик.