Сънят не е привилегия за всеки човек. Много хора имат перманентни проблеми със съня, заради които се налага да прибегнат до помощни средства, а именно приспивателни. Предишни проучвания твърдят, че употребата на сънотворни може да предизвика загуба на памет. Това е в пълно противоречие с най-новото изследване по темата, според което, приспивателните хапчета всъщност могат да подобрят паметта на човек.
Екип от учени твърди, че е открил механизъм, който позволява на мозъка да изгради спомени. Оказва се, че съставката золпидем, която обикновено се съдържа в сънотворните, може да засили този процес. Изследователите се надяват, че откритието може да доведе до разработването на нови медикаменти срещу безсънието, които да помогнат и на възрастните хора с деменция, Алцхаймер и шизофрения.
Според водещия автор на проучването доктор Сара Медник приспивателните могат да бъдат освен помощник в регулирането на съня, така и мощен инструмент за определени нарушения на паметта. В пълна противоположност с новите открития застават минали изследвания, които твърдят, че сънотворните значително увеличават риска от деменция.
Пенсионерите, които използват бензодиазепин (включва темазепам и диазепам), са изложени на двойно по-голям риск от заболяването, твърдят от Харвардския университет. Приспивателните хапчета променят начина, по който се предават съобщения към мозъка, като предизвикват успокояващ ефект. Някои учени смятат обаче, че те могат да повлияят на невротрансмитерите в мозъка и да причинят деменция, пише вестник Daily Mail.