IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Защо очите променят цвета си спрямо облеклото

22 април 2013 06 40

Каква е зависимостта между цвета на очите и дрехите, с които е облечен човек

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Цветът на очите се основава на броя пигментни гранули (меланин), намиращи се в зрителните органи. Новородените често имат непигментирани очи със син цвят, които променят нюанса си и потъмняват през първите шест години от живота на детето. Повече или по-тъмен пигмент означава, че човек ще има тъмни очи, а по-малкото пигментни гранули са отговорни за светлите очи.

Има редки случаи, когато очите могат да променят цвета си заради определени фактори. В едно проучване се посочва, че 10-15% от представителите на европеидната раса придобиват различен цвят на очите с течение на годините. Много от нас обаче, са ставали свидетели на друг трудно обясним феномен, а именно промяната на цвета на очите в зависимост от дрехите, с които човек е облечен.

Не само облеклото може да повлияе на очите, но и моментното настроение. Как всъщност се обяснява това?

Според експерти тези явления наистина съществуват, макар че до една степен могат да се нарекат илюзия.

Всъщност хората възприемат цветовете на базата на светлината, която се отразява от близките обекти. Например светлината от зелената блуза ще се отрази и ще направи сините очи да изглеждат зелени, казва доктор Норман Сафра от Медицински център Maimonides в Ню Йорк.

От друга страна отразената светлина в тъмните очи с кафяв или черен цвят е почти незабележима. Най-податливи на „смяна“ са очите с по-светъл цвят – сини или пъстри. При тях много ясно се вижда светлината, която пада върху ириса. По тази логика не само облеклото, но и цветът на косата или някой аксесоар могат да създадат същата илюзия.

Феноменът с промяната на цвета произтича и от други източници. Всяка емоция, която разширява зеницата, определя колко светлина ще достигне до задната част на окото. По този начин отразената светлина може да направи по-малко или повече различен ириса.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари