IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Откриха нов метод за растеж на косата с помощта на клетки

29 октомври 2013 09 20

Новите космени фоликули регенерират с помощта на човешки клетки

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Оплешивяването е един от най-големите ужаси за всички мъже. Макар при господата този проблем да се случва много по-често, дамите също не са предпазени от него. Обикновено жените страдат не от масивно оплешивяване, както мъжете, а само от опадане на косата в определени части по скалпа.

Нов метод обаче дава надежда, че загубената коса може да бъде възстановена. Той се базира върху третирането на проблема със собствени клетки и засега е изпробван само върху лабораторни мишки. В проучването изследователите са използвали тип човешки кожни клетки, с чиято помощ нови космени фоликули са започнали да регенерират.

Проучването е едно от първите, което се опитва да създаде космени фоликули в лаборатория. Все още обаче има нужда от допълнителни изследвания, за да се подобри самата техника. Очаква се новият метод да има предимства пред съществуващите вече лечения срещу косопад. Обикновено тези лечения работят чрез намаляване загубата на космени фоликули, стимулирайки растежа на съществуващите косми или чрез преместване на косми от една част на тялото на друга (трансплантация).

Недостатъкът на тези методи е, че не работят добре прри пациенти, които вече имат ограничен брой космени фоликули. Това са например жените с косопад, хора с изгаряния и други. За разлика от досегашните техники, новата изисква много малко от съществуващите косми, за да проработи, смята професор Анджела Кристияно от Университетския център по медицина в Колумбия.

Иновативният метод включва използването на клетки, наречени дермални папила клетки. Именно тези клетки помагат за възобновяването на растежа на косата. След предварителна лабораторна обработка, дермалните папила клетки се трансплантират в човешката кожа. По време на експеримента клетките били присадени върху гърбовете на бебета мишки, които все още нямали косми.

В пет от седем проби лечението имало успех. Очаква се да бъдат направени нови изследвания, които да докажат, че техниката с клетки работи и при възрастни мишки. Едва след това ще могат да бъдат направени изследвания и върху хора.

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари