В ежедневието си ние сме заобиколени от различни шумове. Звуците от трафика, музика, от ремонтни дейности, от технологични устройства и т. н. Всички тези шумове около нас могат да имат реален ефект върху нашето здраве.
Психологът д-р Арлийн Бронзафт от Градския университет на Ню Йорк заявява, че нежеланите, неприятни или смущаващи шумове влияят върху благополучието на човек. Ето и по какви начини:
1. Шумовете влошават способностите на децата да учат
В класическо проучване за нивата на страничен шум в училище, изследователи от Ню Йорк са открили, че децата, чиято класна стая е била по-близо до влакови релси, са били по-слаби ученици от децата, чиято класна стая е била от по-тихата страна на училищната сграда.
Според най-новите изследвания хроничният шум влошава когнитивните умения на децата, а това се свързва с техните по-ниски резултати в училище.
2. Шумовете намаляват продуктивността в работата
В една скорошна статия за вестник „The New Yorker“ се твърди, че офисите с отворена планировка всъщност имат най-много здравни недостатъци, въпреки че са истинска тенденция в офис сградите. Освен това хроничният шум в тези офиси предизвиква спад в производителността на служителите.
Изследователите са установили, че миксът от много различни звуци в офисите с отворено пространство, потиска способностите на работниците да си припомнят важна информация и да изпълняват основни задачи. Причината е, че шумът отвлича вниманието, намалява мотивацията и причинява стрес като вдига нивата на адреналин на служителите.
3. Кварталният шум действителност убива
Хроничното излагане на квартален шум, особено ако той е от транспорт, като близост до летище, железопътна гара и т. н., може да доведе до по-високо кръвно налягане и повишен риск от фатален сърдечен удар, според доклад от 2011 г. на Световната здравна организация.
4. Шумът е разрушителен за по-натоварените хора
Когато човек е много натоварен, той е по-малко способен да блокира източници, които му отвличат вниманието според невролога Антъни Вагнер. С други думи, ако се опитвате да бъдете многофункционални, то поне се изолирайте в тиха среда.
5. Музиката на слушалки не помага срещу неприятните звуци
Много хора използват музиката, за да заглушат неприятните звуци в тяхната среда. За съжаление това не помага. Музиката наистина повишава настроението и бдителността, но нарушава способността за припомняне на информация. Тоест, отразява се зле на паметта.
6. Дразнещите шумове понижават грижовността ни към самите нас
В проучване, свързано със стреса в офисите от отворен тип, се казва, че жените, които работели в такава шумна среда, били по-малко бдителни за начина по който седят на бюрото. Това значи, че в шумна среда хората се прегърбват повече.
7. Шумовете предизвикват тревожност
Може да не вярвате в призраци и духове, но косата ви със сигурност настръхва от внезапни, неприятни шумове. Защо? Според екип от британски изследователи има някои доказателства, въз основа на които може да се заключи, че някои звуци могат да предизвикат ефекти като втрисане и тревожност, включително изтръпване по гръбначния стълб и уплаха.