IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Защо клюките всъщност са полезни за вас

7 февруари 2014 06 19

Те предотвратяват тормоза, насърчават сътрудничеството и спират експлоатацията

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Знаете ли, че клюките всъщност могат да бъдат нещо добро и от тях да се извлекат доста ползи? Оказва се, че те могат да предотвратяват тормоза, да насърчават сътрудничеството и да спират експлоатацията.

Според едно ново изследване, публикувано в списание Psychological Science, колективите се представят много по-добре, когато клюките са им позволени. За много хора споделянето на пикантна информация е нещо напълно ненужно, тъй като това са „празни приказки“, но всъщност клюките могат да бъдат добри за обществото, твърдят учените.

Слуховете можели да засрамят хулиганите и да ги накарат да преосмислят своето поведение. По принцип се счита, че подобен вид обсъждане винаги е злонамерено, но дори тези, които подкопават нечия репутация с приказки, всъщност са полезни за обществото.

За своето изследване учените са разделили общо 216 мъже и жени на отбори от по четири души, като са ги накарали да играят една игра с изключване на даден участник от групата, преди всеки следващ кръг. Участниците можели да клюкарстват помежду си, като споделят мнението си за всеки един от другите.

Интересното в случая е, че напред в играта продължавали тези индивиди, които били по-щедри и по-склонни към сътрудничество. Авторът на изследването, Д-р Матю Файнбърг от Университета в Станфорд, заяви: „Клюките всъщност поддържат сътрудничеството и спират проявите на егоизъм доста успешно. Лошото поведение на някои хора веднага става тема за обсъждане от другите, които не харесват въпросната злоупотреба. Това е нещо добро за обществото. Клюките всъщност прочистват колектива от дезертьори и експлоататори, така че в него да останат най-сговорчивите личности, които работят за общото благо.“

Един вид клюките действат като начин за социално изключване на членовете от групата, които имат най-неблагонадеждно поведение и са склонни към злоупотреби. „Чрез метода на клюкарстване хората в групата откриват най-егоистичните индивиди и ги изключват. Това им гарантира, че няма да бъдат използвани от тях на по-следващ етап“, допълва д-р Файнбърг.


Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари