Промяната на сезоните и най-вече на продължителността на деня и температурите често са обвинявани за депресивните настроения, които ни обземат. Истината е, че между двете неща има малко общо.
Виновник за нашето весело настроение и активност (физическа и умствена) е серотонинът. Той често е описван и като молекула на волята. Липсата на достатъчното му количество в тялото може да доведе до ниска креативност, ниска концентрация, дразнение, тъга и дори нежелание за каквато и да било активност.
Серотонин може да си набавите не само чрез някои храни (повишаващи производството му в мозъка), а с помощта на:
Слънчева светлина
Стоенето на слънце е много полезно за организма, защото чрез кожата той си набавя витамин D. UV –лъчите имат лоша репутация, тъй като могат да причинят рак, но в умерени количества са необходими.
Интересно е, че серотонинът се повишава и чрез очите, поглъщащи дневна светлина, така че не се тревожете излишно за кожата.
Масаж
Не е съвсем ясно как точно масажът покачва количеството серотонин, но много изследвания го показват с резултатите си. Депресирани бременни майки са получавали масаж 2 пъти седмично в рамките на 4 месеца и на финала серотонинът им е бил по-висок с 30 %.
При друго изследване бебета на възраст между 1 и 3 месеца са масажирани за 15 минути 2 пъти седмично в рамките на 6 седмици и техният серотонин се повишил с 34 %.
Упражнения
Физическата активност доказано увеличава серотонина в организма. Най-ефективно е бягането и колоезденето. Йогата също върши работа.
Спомените за щастливи събития
Този прост акт увеличава производството на серотонин в предния сингулатен кортекс, който е област зад префронталната кора, отговаряща за вниманието. В същото проучване е установено, че тъжните спомени намаляват производството на серотонин в тази област. По този начин, спомняйки си положителни събития, вие получавате двоен ефект: увеличен серотонин и предпазване от тежки мисли, които могат да ви доведат до депресия.