Сигурно сте опитвали десетки неща в отчаян опит да отслабнете. Но те не работят. Причините за това са различни – правите грешната диета, не спортувате достатъчно, имате някакво заболяване или … има голям шанс да задържате течности!
Какво представлява задържането на течности?
Когато някоя течност проникне в тъканите, тя причинява подуване. Нерядко допълнителната течност се задържа в бъбреците. Вместо да бъде изхвърлена навън, тя остава в пространството между органите и кожата. Това задържане на течности може да е временно явление, но може и да е постоянен проблем. То не е истинско допълнително тегло.
Основни причини за задържане на течности
Това е увеличеният прием на въглехидрати и сол. Когато консумираме повече въглехидрати, тялото ни не ги обработва по правилния начин и те се превръщат в гликоген. Гликогенът от своя страна привлича вода и пропорционално с неговите нива, нараства и силата на задържане. И още. Някои лекарства също може да повлияят на задържането на течности от организма. Особено тези за регулирането на кръвното налягане, противовъзпалителни и за диабетици.
Ако усетите, че се подувате при прием на такива лекарства, се консултирайте със специалист, за да дефинирате дали проблемът е свързан конкретно с тях и при нужда да бъдат заменени.
Лошата циркулация на кръвта е друга причина за задържане на течности. Клапите на вените на краката помагат на кръвта, течаща към сърцето. Когато има лошо кръвообращение, то води до оттичане на кръвта в долните крайници и съответно до задържане на течности.
Бременността може също да доведе до задържане на течности. Това е най-силно изявено, когато жената е малко преди раждане, тъй като тогава плодът е най-голям и оказва най-силен натиск, което притиска вените и води до оттичане на цялата течност в крайниците.
Как да предотвратите задържането на течности:
- Намалете приема на сол (не само в чистия ѝ вид, но и под формата на други храни);
- Избягвайте приема на чай, кафе и алкохол;
- Редовните упражнения ще ви помогнат да се освободите от излишната течност.