Коронавирусът се настани трайно в целия свят. Всеки един континент, без Антарктида, вече страда от коварната болест и се опитва да се справи с нея. Местните правителства налагат различни мерки, за да спрат разпространението на COVID-19 и донякъде успяват да се справят с трудната задача.
Информацията в момента е почти на всеки час и съдържа броя на заразените по света и у нас, какво трябва да се направи, за да премине кризата и как обществото трябва да бъде по-дисциплинирано в този момент.
Снимка: Pixabay
Някъде там, между морето от лоши новини, се вмъква и по някоя добра, която ни служи като светлина в тунела. Тя обаче рядко се забелязва от хората и остава като глас в пустиня. А именно в този момент повече от всичко имаме нужда от малко позитивизъм, който да ни разведри и да ни разсее от трудното време, в което се намираме.
Затова сега е време за добрите новини, свързани с пандемията от коронавирус!
Континентален Китай, откъдето първоначално тръгна заразата, постепенно започва да си стъпва на краката. В продължение на няколко дни там се съобщава за много малко нови случаи, които са по-скоро придошли от чужбина.
Преди повече от седмица Ухан затвори и последната си временна болница, в която бяха настанени заразените с COVID-19. Градът беше най-голямото огнище и първият случай беше намерен именно там. Причината за затварянето на лечебните заведения е, че няма хора, които да бъдат приемани.
Chinese medical workers who have been fighting the #coronavirus day and night in Wuhan celebrated the closing of the last temporary hospital in Wuhan.
The reported #covid19 cases went from a surge in February of 15,000 in one day to only 15 this week. pic.twitter.com/xWuPd23EfY
— redfish (@redfishstream) March 13, 2020Дни по-късно едно от най-гледаните клипчета в интернет беше на китайски медици, които свалят защитните си маски, показвайки, че борбата с коронавируса е към своя край. Китай ще изпрати останалото си защитно оборудване към Европа, която в момента е в пика на заразата. Към Стария континент ще тръгнат 2 млн. хирургически маски, 200 хиляди защитни маски тип N-95, както и 50 хиляди теста за откриване на коронавирус.
За да станат новините от Китай още по-добри, властите там съобщиха, че един от излекуваните пациенти е 103-годишна жена. Тя се е възстановила след 6 дни медицинска грижа в болница в Ухан и се превърна в най-възрастният човек, излекуван от COVID-19.
Намерихме ли ваксина?
Все още не, но много от учените твърдят, че сме съвсем близо до подобен успех. САЩ, Русия, Китай и страни от ЕС се опитват да открият точната формула, с която да победим вируса.
Според различни медии, в Русия вече са започнали тестовете върху животни, а в САЩ започна и първото клинично тестване на ваксина. В него са се включили около 45 доброволци в добро здраве на възраст между 18 и 55 години. Изследването ще трае около 6 седмици.
Снимка: Pixabay
Наскоро беше съобщено, че лекарството „Фавипиравир“ дава обнадеждаващи резултати за лечение на COVID-19. То е разработено от японска компания и се определя като противогрипно средство. През февруари са били започнати клинични тестове с него в Ухан и Шендженза, а на 17 март Пекин оповести положителни резултати.
Италия, която е най-засегнатата държава в Европа и вече има повече жертви на коронавирус дори и от Китай, също оповести, че има успех при използването на лекарство срещу заразата.
Говорител на болница в Генуа твърди, че медиците там са успели да излекуват 79-годишен мъж с положителна проба. Създаденото лекарство е било използвано първоначално за лекуване на ебола и е разработено от американски учени.
Планетата си почива
В момента светът се намира в социална изолация. Много от хората са помолени да стоят по домовете си и да работят от вкъщи, ако е възможно. След като тази тактика беше приложена в Китай, сателитни снимки показаха, че замърсяването на въздуха значително се е понижило, а в някои градове е напълно изчезнало.
Такава тенденция се наблюдава и в Европа. От космическата агенция на Стария континент разпространиха снимки, на които се вижда намаляване на емисиите на азотен диоксид във въздуха над Италия.
Мерките доведоха и до положителни резултати и във Венеция. Местните разказват, че емблематичните канали в града вече са с по-чиста вода, а вътре могат да бъдат забелязани много повече риби от обикновеното, а някъде дори се появиха лебеди и делфини.
Всички тези новини ни показват, че има изход от кризата. За да стигнем по-бързо до него и с по-малко жертви, трябва да бъдем отговорни и да останем колкото се може повече вкъщи.
И помнете, че нощта е най-мрачна точно преди зората, а зората съвсем скоро ще настъпи.
*Тutto andra bene - всичко ще бъде наред.