Бумът на новите технологии буквално „поглъща“ голяма част от времето и концентрацията ни. И макар да променят до известна степен нашите навици, все пак безкрайните онлайн възможности улесняват ежедневието, спестявайки неудобството от чакане по опашки или висене в задръствания.
Относно двойките, дигиталният свят се отразява по различен начин на поведението на двата пола. И докато мъжете са по-склонни да „потънат“ онлайн за чат с приятели или видео игри, то нежният пол по-скоро търси практичната част на нещата. Що се отнася до използването на технологиите днес, обикновено жените са склонни да вършат повече от работата си онлайн, за да имат достатъчно време и възможност да се грижат за семейството и домашните си задължения.
Със сигурност дългите часове пред екрана на електронни устройства – телефон, таблет или лаптоп, оказват влияние не само на мозъка и очите, но на цялостното здраве в дългосрочен план.
Телефонът звъни и майките в училищната viber група ми напомнят, че е време за репетициите за пиесата на децата. Боря се да зашия крилцата на роклята на малката, тъй като ще играе ангелче. Правя това инстинктивно и машинално, без да мисля много-много, и със сигурност преди да дам шанс на съпруга ми да ми помогне.
Ситуацията позната ли ви е?
Обикновено е често срещано явление в много семейства, защото макар мъжете постепенно да поемат по-активна роля в родителството, жените все още са склонни да се възприемат като организатори на цялото домакинство.
Снимка: iStock
Макар и да не е толкова очевидно, във връзките обикновено жените вършат повече от т. нар. „скрит труд“ – предвиждане, планиране и организиране на задачите, което помага на семейния живот да функционира правилно. Всичко това създава значително умствено натоварване в пресечната точка на когнитивния и емоционалния труд. Още по-малко очевиден е фактът, че честото използване на технологиите влошава това, излагайки жените на риск от претоварване и дори бърнаут.
Очевидно технологиите могат да ни помогнат да бъдем по-продуктивни в много области от живота си. Но у дома е очевидно, че тези съвременни удобства увеличават и без това голямата умствена тежест на жените. Според европейско социално проучване, изследващо над 6600 родители от 29 държави, е установено, че умственото натоварване на жените, особено на майките, се влошава от технологиите.
Изследователският екип открива още, че мъжете са склонни да използват най-много технологии на работа, но на жените се налага както на работа, така и вкъщи.
„Откриваме, че жените са по-склонни да бъдат изложени на двойното бреме на дигиталната комуникация както в работата, така и в семейния живот“, споделя един от водещите автори на изследването Янг Ху – от университета Ланкастър в Обединеното кралство.
Снимка: iStock
Жените, които работят от вкъщи, изпитват на гърба си още повече от тази двойна тежест.
Това е проблем, който се влошава, тъй като след пандемията от COVID-19, в световен мащаб хората прекарват по-голяма част от живота си онлайн. Жените са 1,6 пъти по-склонни от мъжете да жонглират с цифровата комуникация както на работа, така и у дома, според данните от изследването.
Запитайте се кои са най-активните участници в онлайн група на родители в училище или детската градина. В 90% от случаите, това са майките – те обсъждат непрекъснато обривите, кашлицата, таксите за екскурзии, униформите, поведението... и още много различни теми, свързани с децата.
Друг допринасящ фактор, който кара жените да поемат повече дигитална работа, е свързан с факта, че те са склонни да работят по-гъвкаво от мъжете, като поемат роли на непълно работно време за нуждите и грижите за децата.
Това разкрива „парадокса на гъвкавостта“, което означава, че този тип почасова работа експлоатира жените повече от мъжете, тъй като допълнително подчертава техния статут на основната фигура в грижата за семейството. Дистанционната форма на труд често предлага различни и по-удобни начини, особено за жените, да жонглират със семейните и служебните задължения, но точно тази гъвкавост води до доста повече напрежение.
За съжаление, една от неприятните последици е, че колкото повече задължения жените поемат у дома, толкова по-малко умствено пространство им остава за професионалния живот, което допринася за разликата в заплащането между половете, повишения стрес и по-голямата неудовлетвореност от връзката.
Според Heejung Chung, социолог от King's College London в Обединеното кралство, почасовата работа изостря всички аспекти на домакинската работа и грижите за децата: „Жените, които работят на гъвкаво работно време или от вкъщи, са склонни да вършат повече домакинска работа и да се грижат за децата, в сравнение с жените, които не го правят, защото имат гъвкавостта да вмъкнат възможно най-много платени и неплатени часове в деня си.“
Chung споделя, че жените усещат известен натиск върху себе си да вършат домакинска работа и да се грижат за децата, когато работят от вкъщи, докато границата при бащата е много по-уважавана, дори ако той също е у дома. Това е свързано с установената максима за мъжете в исторически план, които изкарват хляба, тъй като трудовата сфера на мъжа преди години е била по-защитена.
„Изглежда, че все още е така, дори ако жените са на високопоставени мениджърски позиции – точно поради обществената норма жените да участват повече в организирането на семейния живот.“, казва още социологът.
Скритата работа, поета от жените в домакинствата, се нарича умствено натоварване. Това е пресечната точка на когнитивния и емоционалния труд – предвиждане на нуждите, идентифициране на опции, след това вземане на решение какво трябва да се направи и последващо наблюдение на резултатите.
Неслучайно на такива позиции се назначават предимно жени. И въпреки че мъжете са склонни да помагат най-много с аспекта на вземане на решения в семейството, голяма част от работата е невидима.
Снимка: Pexels
Има някои начини двойките да си споделят тези задачи по-балансирано. Ако всеки от двойката изпълнява домакинска работа или задача за гледане на деца от край до край, вместо единият да организира, а другият да го върши, това също ще гарантира, че умственото натоварване е не само по-споделено, но и по-видимо. Много домакински задачи също ще имат елемент, свързан с електронни устройства, което означава, че този аспект също ще бъде споделен.
За да се коригира психическото бреме върху жените, споделянето на видимите аспекти на грижите не е достатъчно. Chung препоръчва да се разделят всички аспекти на дигиталната комуникация в семейния живот, независимо дали става дума за проучване и резервиране на извънкласни дейности или за активна дейност в обществени групи. Експертът предлага открит разговор за това какво прави всеки човек, включително обсъждане на всички грижи за планирането и грижите за семейството.
Въпреки всички експертни съвети, ключовата точка, за да се приложат на практика, е разбирателството, доверието и уважението между партньорите. Важно е да се работи върху тези ценности всеки ден.