В края на деня вашата дългоочаквана вечеря вероятно е единственото нещо, върху което сте се съсредоточили. Може да си хапнете вкусна паста със сирене или да вземете меню от любимото си заведение за бързо хранене, защото не ви се готви или нямате време. И в двата случая търсите нещо, което е бързо, лесно и подхранващо. Това, което е трудно да се предвиди, е реакцията на тялото ви, след като приключите с храненето. Въпреки че вечерята е приключила, тялото ви едва сега започва да усвоява това, което сте похапнали. Ако това ви звучи малко познато, помислете дали да добавите няколко от тези обилни храни към последното си хранене за деня.
Преди да се включим, важно е да отбележим, че здравословната храна невинаги е лесна за получаване. Стресът от ежедневните задължения може да принуди хората да преминат на автопилот. В резултат на това те ядат каквото намерят, твърде често в състояние на тревожност. Хроничният стрес може да промени чревната ни храносмилателна система, като забави притока на кръв към нашите храносмилателни органи, причинявайки замръзване на стомашно-чревния тракт. Той може да забави производството на слюнка и основните храносмилателни ензими, което прави по-трудно разграждането на храната и отключването на нейните хранителни вещества.
Като разберем нашата причинно-следствена връзка с храната, можем да разберем по-добре и да бъдем по-внимателни към нашите хранителни навици.
Как чревното здраве се свързва с храносмилането?
Вярвате или не, здравето на червата ни е тясно свързано със способността ни да смиламе храната. Според Националния институт по здравеопазване, нашият чревен микробиом работи с нашите нерви, хормони, бактерии, кръв и храносмилателна система, за да разгражда хранителните вещества и да ги доставя в тялото ни. Когато не подхранвате правилно червата си, това води до лошо храносмилане, което може да доведе до проблеми като подуване на корема, дискомфорт, дефицит на хранителни вещества и дори системно възпаление, както и умствени и емоционални предизвикателства като тревожност и депресия.
Какво става с тялото, когато си легнем преяли?
Не всички, които си лягат сити, не са усвоили храната си, но тези, които не са усвоили храната си, обикновено си лягат с чувство за преяждане и това бързо се отразява на физическото и емоционалното ни състояние. Когато не усвояваме правилно храната си, защото сме яли твърде много или сме твърде стресирани, това може да доведе до нарушени модели на сън и дискомфорт през цялата нощ, което оказва влияние върху способността ни да се събуждаме, чувствайки се бодри и енергизирани сутрин. Вие не само жертвате физическия си комфорт, но и пренебрегвате психическото си здраве.
Какво да ядете, за да помогнете на храносмилането?
Постен протеин
Снимка: iStock
Постният протеин – сьомга, яйца, боб и ядки – е пълен с хранителни вещества и ниско съдържание на мазнини, което е идеално за подпомагане на храносмилането. Като внимателно консумирате постни протеини, вие ще насърчите стомашната киселина по време на храносмилането, която ще разгради храната, ще ускори метаболизма и ще ви остави да се чувствате сити.
Джинджифил
Снимка: iStock
Въпреки че джинджифилът може да не е вашето основно предпочитание, когато става дума за вкусна вечеря, консумацията му в различни форми може да помогне за храносмилането. Коренът подобрява стомашно-чревния мотилитет и увеличава потока на слюнката, което означава, че колкото повече ядем, толкова по-гладко ще се смила храната ни. Например можете да завършите вечерята си с джинджифилов шот – няма да е много приятно, но ползите определено си заслужават.
Листни зеленчуци
Снимка: iStock
Да, знаем, че листните зеленчуци се нареждат точно под джинджифила, когато говорим за предпочитани вечерни хранения. Те обаче осигуряват достатъчно хранителни вещества и фибри, за да подпомогнат храносмилането и да захранят тялото с енергия. Листните зеленчуци като спанак, зеле и рукола също съдържат специфични захари, които насърчават здрави чревни бактерии. Колкото повече листни зеленчуци ядете, толкова повече се настройвате за спокойна нощ.
Билкови чайове
Снимка: iStock
Не е храна, но билковите чайове се съчетават идеално с всяко хранене. Пиенето на топли напитки с джинджифил, мента и лайка след вечеря може да успокои храносмилателната система и да насърчи по-доброто храносмилане. След като приключите с последното хранене за деня, помислете дали да си направите чаша горещ чай, за да отпуснете стомашно-чревния тракт и да намалите дискомфорта.
Пробиотични напитки
Пробиотичните напитки са не само ароматизирани и вкусни, но са и чудесни за храносмилането. Те са пълни с фибри, помагат при смилането на храна и подобряват функциите на имунната система. Въпреки че не трябва да се използват като добавки към влакнести храни, те са чудесен начин да завършите вечерята, която току-що сте яли.
Снимка: iStock
Можете също така да се възползвате от въвеждането на няколко практики за внимателност в рутината ви след вечеря. Диафрагменото дишане, лекото разтягане и ходенето са чудесни начини за подпомагане на смилането на храната. Според диетолози, активирането на диафрагмата може да помогне на тялото да премине в по-спокоен режим. Това помага за отпускане на чревните мускули, насърчава храносмилането и усвояването на храната, както и стимулира вагусния нерв, който регулира стомашната киселина и секрецията на храносмилателни ензими. По същия начин разтягането и ходенето могат да центрират тялото, да облекчат подуването и да насърчат здравословното храносмилане.