Светът е пълен с купища неверни твърдения и погрешни схващания, свързани със здравословното отслабване, но някои от тях идват от вашата собствена уста, без да го осъзнавате. Тези погрешни схващания често са сериозна заплаха за успеха на диетата ви.
Така че следващият път, когато някоя от тези фрази тръгне да излиза от устата ви, спрете и се замислете дали не се самозалъгвате.
Ето и кои са най-често употребяваните фрази-оправдания на хората, които се мъчат да отслабнат (често безуспешно).
1. „Ако спортувам достатъчно мога да ям каквото си искам."
Упражненията не са единственото оръжие във войната с мазнините, а по-скоро помагат за нейния по-бърз успех. Основното във вашия режим, ако наистина искате да отслабете, е да внимавате какво ядете. Често хората си мислят, че като горят повече калории по време на тренировка, могат да си хапват и повече, но това няма да охлаби колана им.
2. "Не пия газирани напитки, а само сок, чай и лимонада."
Ако смятате, че като ограничите газираните напитки и ги заместите с подсладена лимонада, натурален сок или чай, правите нещо в борбата с калориите – лъжете се. Всички подсладени напитки, съдържат празни калории, които ще ви държат на разстояние от постигането на перфектна форма.
3. "Изкуших се и изядох едно парче торта, но продължавам с диетата!"
Ако започнете да се изкушавате и да „мамите диетата" през ден, ще започнете да го правите и всеки ден и така вместо да се отървете от излишните килограми, може и да напълнеете. Не си позволявайте никакви изкушения дори и на празници, ако наистина искате резултати!
4. „Ако закусвам, ще съм гладна цял ден."
Ако не заситите сутрешния си глад, можете неволно да провалите диетата си. Тялото ви се нуждае от храна, за да има енергия и изследванията показват, че хората, които прескачат закуската, всъщност ядат повече през целия ден.
5. „Вчера преядох, но никога повече няма да ми се случи!"
Много хора си мислят, че ако се хранят здравословно през повечето време, могат да преяждат дори с т.нар. „полезна храна". Истината на добрата линия, обаче, се крие в умереността. Освен това думата "никога" лесно може да се превърне във "винаги", ако не можете да си наложите мярка в порциите си.