Кучето е радост, но и грижа. Най-големият проблем на хората, които гледат четириноги лаещи любимци е, когато пътуват и няма на кого да ги оставят или пък разходките, които е желателно да са поне два пъти дневно. И когато сте на работа, ви домързява адски много сутрин и вечер и често решавате да пропуснете извеждането или пък слизате по чехли пред блока за 5 мин докато видите, че вашият сладур се е изходил поне по малка нужда.
Ако живеете близо до парка, си е чисто кощунство да спестявате разходките на питомника ви. Зарежете мързела и погледнете на тях под друг ъгъл. Една разходка е чудесна тренировка за вас. Няма да ви повтаряме колко е полезно да вървите поне час на ден или пък да ви убеждаваме в ползите от джогинга. Вече трябва да ги знаете. Така че възползвайте се от възможността „да убиете два заека с един куршум" като запазите своята форма и тази на кучето ви.
Сутрешният джогинг е препоръчителен. Не само, че вие имате повече енергия, отколкото в края на работния ден, а и ще подобрите работоспособността си и ще се събудите скорострелно. Не са ви необходими повече от 30 минути.
Кучето ще ви мотивира допълнително, защото и то ще кипи от енергия. В ранните часове на деня няма и толкова хора, което ще улесни вашата тренировка.
Ако кучето ви е възпитано, то бягането ще мине гладко. Ако е по-палаво, просто го дръжте на каишка – нито прекалено дъга, нито прекалено къса, за да не се спъвате в него.
Вечер пък се възползвайте от разходките. Може да ходите бързо и отново да вземете големи разстояния в рамките на половин час.
Ето какво трябва да имате предвид, ако сте се навили да спортувате в компанията на домашния ви любимец:
1. Почакайте докато кученцето порасне.
Не може да очаквате, че вашият мъник ще смогва на темпото и времето ви, ако е на 3-4 месеца. Костите на кученцата се са готови за по-големи натоварвания едва след 6 месец. Дотогава те укрепват и хрущялът се втвърдява.
2. Не тормозете по-старите кучета.
Ако имате по-едро куче, не е препоръчително да го тормозите да бяга. Големите четириноги е добре да не се натоварват, ако са на повече от 7 години, а при тези с по-малки „габарити" , границата е 10 години.
3. Обучете кучето да тича до вас
Нали не очаквате лаещият ви питомец от раз да уцели темпото и дистанцията ви. Кучето е живо същество с характер и то трябва да бъде научено. Започнете леко с по-къси разстояния и по-бавно темпо. Не се изнервяйте, ако се налага по-често да спирате. По-добре изчакайте животното първо да се изходи по нужда и тогава дайте старт на тренировката.
Постепенно увеличете времето, разстоянието и темпото. Ако забележите, че любимецът ви не се чувства добре, има някакви подутини, съсиреци, зачервявания или др. не обичайни неща, обезателно не повтаряйте на другия ден и ако трябва, го заведете на лекар.
4. Не оставяйте животното да се дехидратира.
Не тръгвайте на джогинг преди да сте се уверили, че носите достатъчно вода за себе си и за кучето си. Научете кучето си как да пие от бутилка , за да не се налага да носите специална чинийка за него. Все пак, ако пие само по този начин, намерете къде да я сложите, за да не ви пречи.
5. Съобразете трасето
За разлика от хората, животните не са особено щастливи да тичат по асфалт. Ако има възможност, тичайте до алеята в непосредствена близост до тревни площи, където четириногият ви другар да ви следва.
6. Дръжте кучето винаги на каишка
Без значение дали питомникът ви е добре трениран или не, ако тичате с него, го дръжте на каишка. Винаги има опасност да види друго куче и рязко да изчезне в някоя посока.
7. Пазете домашния си любимец от прегряване
Бягането в жегите е много опасно не само за кучето, но и за вас. В случай, че сте решили да тренирате в голяма жега (което не е никак препоръчително), наблюдавайте любимеца си (особено, ако е с дълга и тъмна козина). При първия признак на умора, не го насилвайте излишно, а ако има някаква вода наоколо, направо го оставете да се намокри. Асфалтът вероятно ще е по-горещ от самата температура и бягането по него може да изгори възглавничките на лапите му.
И все пак, ако няма как да избегнете да тичате в подобно време, заредете се с много вода, гледайте да има сянка в района и тревни площи и наблюдавайте кучето непрекъснато.