Милиони хора по света са превърнали фитнеса в своя религия. Те тренират всекидневно, за да поддържат тялото си стегнато и за да изглеждат по-млади, отколкото са всъщност. За голямо разочарование на мнозина, процесът на стареене не може да бъде забавен, дори да прекарват в тренировки по 20 часа всеки ден.
Според учени редовните физически упражнения няма да предотвратят процеса на мускулно стареене, по време на който мускулите губят своя тонус и форма. Новите разкрития развенчават тезата, че до голяма степен бездействието е отговорно за загубата на мускулна маса при възрастните хора. Професор Джейми Тимънс заявява, че според новите изследвания твърденията за връзка между мускулното стареене и липсата на физически упражнения е неправдоподобно.
Учени изследвали промените в човешкия мускул, които настъпват с годините. Оказва се, че биологичните промени не се влияят от физическата активност. Всъщност тренировките могат да донесат функционални ползи на някои хора, но не и да спрат загубата на мускулна маса, пише вестник Daily Mail. Според доктор Тимънс една четвърт от хората просто не могат да увеличат своята мускулна тъкан, колкото и физически упражнения да правят.
Изследователите открили специфични химически маркери за стареене на мускулите. След като идентифицирали химичните подписи, учените успели да наблюдават как мускулите реагират на физическо натоварване. Резултатите от експеримента показали, че упоритата работа във фитнес залата няма да предотврати мускулното стареене. Основният проблем със стареенето е загубата на мускули, което не се повлиява от физически упражнения при 25% от хората.