Най-подходящото време за упражнения е това, което работи най-добре за вашия организъм. В повечето моменти тренировките подобряват вашето психическо и физическо здраве, както и увеличават горенето на калории. Има случаи обаче, в които е по-добре да избягвате упражненията, тъй като шансовете за наранявания или заболявания са увеличени.
Ето и кое е подходящото и неподходящото време за тренировка:
1. Тренирайте в късния следобед. Учени съветват да се отдадете на спорт между 16:00 и 17:00 часа, когато температурата на тялото е най-висока. Проучвания показват, че тогава мускулите ви са по-гъвкави, вашата сила е в своя пик и правите усилията по-лесно.
2. Тренирайте сутринта. Добра новина за ранобудните: проучване показва, че 75% от хората, които тренирали сутрин, продължили да го правят, докато процентът при хората, трениращи вечер, бил едва 25. Според специалисти сутрешната тренировка ви дава енергия за цял ден и ускорява метаболизма. За да увеличите способността на тялото да изгаря мазнините, трябва закуската ви да бъде с добро протеиново-въглехидратно съотношение.
3. Тренирайте, докато имате хрема. Ясно е, че не трябва да ходите във фитнеса, ако се чувствате изключително изтощени и отпаднали. В случаите, когато страда само главата обаче и имате възпалено гърло и хрема, умерените упражнения могат да помогнат. Изследвания показват, че химическите вещества, отделящи се при тренировката, притъпяват тежките симптоми (макар състоянието да не се подобрява).
4. Тренирайте по време на цикъл. Обикновено в този период от месеца повечето жени предпочитат да останат в леглото. Тази практика обаче не е правилна, тъй като ендорфините, отделени от тялото по време на тренировка, подобряват настроението и облекчават болката.
5. НЕ тренирайте, когато имате грипоподобни симптоми. Това означава да избягвате фитнеса, когато имате треска, суха кашлица, болезнени стави, неразположение в стомаха или болки в гърдите. Това са знаци, че тялото ви се бори със сериозна бактериална или вирусна инфекция. Рутинната тренировка може да доведе до обезводняване или по-дълго възстановяване.
6. НЕ тренирайте с мускулни болки. Малката болка е нещо хубаво – това означава, че се изграждат мускули, а други стават по-силни. Но се пазете от забавено проявената мускулна треска, която обикновено започва един или два часа след тренировка. Това поставя сухожилията и ставните връзки на по-голям стрес, както и увеличава шансовете за наранявания.
7. НЕ тренирайте след преяждане. След като сте прекалили с яденето, съвсем логично е да искате да отработите приетите калории. По това време обаче тялото съсредоточава циркулацията на кръвта към телесните органи, които се нуждаят най-много. Затова рискувате да поставите мускулите и стомаха в сериозна конкуренция. Обикновено в битката винаги печелят мускулите, затова определено ще затрудните своята храносмилателна система. Това може да доведе до спазми, газове и диария.