Всеки човек знае, че спортът е здраве. Дали обаче многото спорт е равно на още повече здраве? Оказва се, че прекаляването с тренировките също не е добра идея, точно както излежаването по цял ден. Тийнейджърите, които се упражняват всеки ден, са изложени на по-ниски нива на самочувствие, тревожност и стрес, както тези, които не извършват каквато и да е физическа активност.
Момчетата и момичетата, които правят повече от 17,5 часа упражнения на седмица имат същите нива на „благополучие“ като тези, които тренират по-малко от 3,5 часа за същия период от време. Известно е, че редовното спортуване има положително въздействие върху психическото и физическото благосъстояние. То намалява стреса и тревожността, като същевременно повишава самочувствието и силата на мозъка.
Проучване разкрива, че изключително отдадените на спорта хора са много малко. Те представляват около 5% от населението, докато една трета изобщо не спортуват или много малко – до 3,5 часа на седмица. Данните идват от изследване, в което участвали 1200 души на възраст между 16 и 20 години. За период от една година учени проследявали тяхното физическо и психическо благосъстояние.
То било оценявано чрез използване на утвърдени критерии за точкуване на Световната здравна организация. Скалата е от 0 до 25, като резултат под 13 се смята за лошо състояние. Резултатите показали, че прекаляването със спорта може да бъде зле за здравето. Препоръчителното време за спортуване е до 14 часа седмично – тъй като то влияе добре както на психическото, така и на физическото здраве, пише вестник Daily Mail.