IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Пет причини да скачате на въже всеки ден

12 май 2014 05 31

Вижте неоспоримите факти, които доказват, че скачането на въже е полезно

Снимка: Thinkstock

Снимка: Thinkstock

Има причини елитните спортисти и боксьори да включват в тренировките си задължително скачане на въже. Това е ефективен начин да се изгарят калории по един много забавен начин и доста по-ефективно, отколкото с кардиотренировки.

Вижте кои са основателните причини да включите във вашите тренировки, независимо какви са те, скачането на въже.

1. Изгаря много калории. При скачането на въже се изгарят от 800 до 1000 калории на час. За сравнение докато ходите, изгаряте 200-300 калории. Но скачането на въже поддържа тялото в кондиция за целия ден, а изгарянето на калории е по-дълготрайно.

2. Може да скачате и докато се разхождате в планината. Или дори докато пътувате, в почивките може да скачате на въже, за да създадете мускулен тонус на цялото тяло. Една бърза тренировка където си поискате е примамлива идея, а въжето се побира във всяка чанта. Само 4 минути скачане на ден са достатъчни, за да сте във форма.

3. Скачането на въже помага за равновесието и координацията. Това само по себе си ще ви помогне във всяка една спортна дейност и ще ви направи по-устойчиви на натоварвания. Скоковете са важни за поддържането на здравината на костите.

4. Скачането ви помага да се отпускате по-лесно. По време на скоковете тялото освобождава много бързо ендорфин, а този хормон действа като обезболяващо. Дълбокото дишане, което правите по време на скачането, помага да изчистите ума си, да се фокусирате и да се тонизирате. Това само по себе си е нещо като динамична медитация.

5. Скачането влияе добре на сърцето. Според специалистите на Американската сърдечна асоциация, няма по-подходящ начин за поддържане на сърдечния ритъм от скачането на въже. Това е като фитнес за сърдечносъдовата система и помага да се доставя кислород на сърцето и белия дроб.

Ако все още нямате въже за скачане, най-лесно е да си купите. Но трябва да знаете, че с по-тънко въже скачането е по-лесно, скоростта се контролира по-добре и сте по-фокусирани. Освен това с тънкото въже може да правите двойни скокове.

Снимка: Thinkstock

За да измерите въжето точно, трябва да го настъпите по средата и краищата му да достигат най-много до раменете ви. Идеалният вариант е те да свършват до мишниците ви. Вариантите на скачане са няколко – с едно превъртане на въжето под краката, с две превъртания (по-сложно е), с високо вдигнати колене или с опънати крака. Съсредоточете се върху поддържането на стегнати ръце, а равномерното движение в китките ще усвоите с практиката.

Автор на статията:
Люба Вангелова

КоментариКоментари

Анонимен ( преди 10 години )