Раз-два – махове с ръце, клекове, подскоци. Така загрявахме преди часовете по физическо възпитание, сигурно децата още го правят. Пък и рано сутрин ни се случваше да правим обиколки около училище, за да се събудим преди часовете.
Загряването е важно преди всяка тренировка, особено във фитнеса. Ние вече сме споменавали за неговата роля от медицинска гледна точка, но не и конкретно преди силова тренировка.
Ясно е, че целта му е да подготви тялото за активна физическа работа. Сърцето, мускулите, ставите и сухожилията трябва да загреят за предстоящото натоварване, за да избегнете травми. А и така ще можете да вдигате по-големи тежести и да тренирате с максималните си възможности.
Уви, повечето хора пропускат загрявката. Или я бъркат с кардио тренировка. Не, че кардиото не може да бъде преди силовите упражнения, просто тогава има различен ефект.
Самото разгряване трае 10-15 минути и няма за цел да гори мазнини. То само спомага този процес да започне впоследствие, като първоначално повишава вътрешната ви температура. Няма нищо общо и с разтягане, напротив. Ако започнете да се разтягате, рискувате да получите сериозни контузии още преди да сте започнали.
Загряването е задължително, ако тренирате сутрин или преди обяд и има различни етапи. Аеробният е на първо място – потичайте или ходете интензивно, качете се на велоергометър или на елиптикал. Не ви е необходимо съпротивление или висока скорост, особено ако работите за трупане на мускулна маса.
Трябва само да раздвижите кръвообращението, за да се събудят мускулите и да повишите телесната температура. 5-7 минути са достатъчни, максимум 10. Всъщност, ако залата не ви е близо, динамична разходка или лек крос до там са адски подходящи за разгряване.
Ставите се раздвижват лесно, само вземете леки дъмбели, а може и без тежест, ако сте начинаещи. Направете няколко сгъвания и разгъвания, кръгови движения и т.н., не повече от 30 секунди на мускулна група.
След това не само физически, но и психически ще сте готови за същинската тренировка. Разгряването ви мотивира да извлечете максимума от следващото силово натоварване. И е добър стимул да вдигнете летвата и да си поставяте все по-високи цели.