Не планирате да се криете вкъщи докато се стопи снега, нали? Времето е идеално за разнообразяване на тренировката ви в залата със спорт на открито. Може да покарате кънки в града, но най-добре е да избягате по-далеч от познатата обстановка и да се пуснете по склона.
Ще ви предложим няколко начина да го направите – със ски, сноуборд (за него вече знаете доста) или с шейна.
Да не забравяме и любимото ни екстремно забавление – спускане с найлон. Само изберете по-плътен, защото се къса бързо и имайте предвид, че неравностите по пистата се усещат... много добре.
Най-хубавото на ските е, че можете хем да развиете голяма скорост при наклон, хем и да бягате с тях. А всъщност няма по-добра кардио тренировка на открито от ски-бягането – на него се базира движението на елиптикала.
Освен това е лесно достъпно и за начинаещи. Трябва ви само малко повече координация и сте готови да се пързаляте. Трудно бихте получили травми, тъй като напълно контролирате скоростта и самото движение.
Ако ще се спускате по наклон за първи път, със сигурност се нуждаете от добър учител. В противен случай рискувате да се превърнете в снежна топка надолу или в по-лошия случай – да си счупите някой крайник (това боли много, от собствен опит го казваме).
Ясно ви е, че тръгването, спирането и балансът върху ските се усвояват с практика, тъй че не се отказвайте след първото падане. Ще има доста такива, но ако сте внимателни, ще се научите как да падате правилно и да избягвате неприятни травми.
Една от основните разлики между карането на ски и сноуборда е, че при първото можете да развиете изключително висока скорост. А когато сте върху една дъска можете да скачате, да се въртите и дори да летите над пистата.
Ски-бягането пък гори много калории – зависи от теглото и скоростта ви, но за час горите минимум 400 калории при 55 килограма. Ако тежите 80, изразходвате около 600 калории за същото време.
Освен това пързалянето със ски е адски полезно за сърдечно-съдовата система и костите ви. В него участва по-голямата част от тялото ви, което е още един страхотен плюс за мускулите ви.
А карането на шейна изобщо не е елементарно занимание, особено ако летите при голям наклон. Тя се управлява по трудно и спирането също не става без усилия.
Избирайте не много стръмни писти и избягвайте навалицата, защото високата скорост, която шейните развиват, ги прави слабо маневрени. Лесно може да се стигне да опасни ситуации, които се овладяват трудно.
Екипировката не е евтина, но може да се използва и при спускане със ски, и при бягане. Освен ски, щеки и обувки, имате нужда от топла грейка и яке, най-добре от дишащи материи. Те обикновено са от няколко слоя – задържат топлината около тялото ви, без риск да прегреете. Освен това изолират проникването на снега навътре. Не забравяйте и шала, шапката и ръкавиците.
Ако не сте сигурни с каква екипировка да се снабдите, консултирайте се с професионален ски-учител или с по-опитен приятел. Важното е да дава максимален контрол върху тялото с цел пълно удоволствие и безопасност.
Ние не се страхуваме от студа и обожаваме зимните спортове. Най-любимата ни част е чаят с няколко капки ром.