Сухота, тъмни петна и кръгове под очите, бръчки, пъпки, зачервяване. Всички тези изменения по кожата могат да се появят през есента – заради метеорологичните условия, замърсявания, неправилна грижа, стрес, некачествена козметика... Ако постепенно започнете да губите блестящия си тен и състоянието ѝ се влошава, то задължително трябва да промените нещо.
Много дерматолози казват, че кожата е отражение на състоянието на човека и неприятните пъпки и подувания могат да се дължат на неправилно хранене, хормонални или дори хронични проблеми, за които той не знае или пренебрегва.
Ето 5 начина, с които да имате по-здрава и хубава кожа:
1. Здравината започва на клетъчно ниво
За здравината на кожата не бива да съдим само по повърхностния ѝ слой, а да се вгледаме какво е клетъчното ѝ ниво. Ако има някои увреждания, това причинява различни кожни несъвършенства.
Колкото по-здрави са клетките, толкова по-хубава и сияйна кожа ще имате. Единственият начин да подпомогнете регенерацията им е да приемате добавки, които насърчават производството на НАД (никотинамид аденин динуклеотид). Коензимът повишава енергията на организма и подобрява клетъчните функции.
Според проучване, цитирано от Mindbodygreen.com, дори часове след попадането на НАД в тялото, метаболизмът работи по-добре и повишава клетъчната енергия. Няколко седмици след като до клетките достига известно количество от него, кожата е по-мека и гладка. След близо 6 се виждат и първите резултати, като еластичността и хидратацията са на по-високо ниво.
IStock
2. Обърнете внимание на микробиома на кожата
Микробиомът се състои от трилиони микроби, които изпълняват специфични функции и се влияят до голяма степен от околната среда. Така например светлината, влажността и замърсяването на мястото, на което живеем, могат да повлияят на състоянието на кожата на всеки един от нас. Възрастта и полът също имат значение.
„Обикновено мислим за кожата само във връзка с красотата, но микробиомът ѝ е от съществено значение и за цялостното ни здраве“, обяснява д-р Клара Фицджералд. По думите ѝ, нашата кожа е „дом“ за множество микроби, всички от които имат определени функции.
Когато микробиомът на кожата е здрав, той се свързва с имунната система и действа като защитна бариера срещу патогени и агресори, идващи от околната среда. Също така има способността да облекчи възпалението и да предотврати образуването на пъпки, зачервяване, сърбеж и други.
При неправилна грижа за кожата микробиомът ѝ може да бъде нарушен и рискът от увреждане е по-голям. Онова, което може да се направи, е да се избягва използването на продукти със сулфати и повърхностноактивни вещества, които променят естественото pH. За сметка на тях трябват висококачествени омекотяващи средства, които са на основата на естествени съставки.
3. Кожата се лекува, когато я познавате добре
Под въздействието на реклами, препоръки на приятелки и от отчаяние, третираме кожата си с какво ли не, но тя не може да бъде излекувана и да има по-блестящ тен, ако не я опознаем добре. Основното, което ни трябва, е да узнаем какво може да я раздразни, да я успокои и поддържа чиста и добре хидратирана.
„Има два начина да обърнете внимание на кожата си. Можете да го направите през обектива на страха и самокритиката или чрез любовта към нея“, казва естетикът Хейли Ууд. Той е категоричен, че трябва да отделим повече време за грижата за кожата и масажирането ѝ както сутрин, така и вечер.
IStock
4. Помислете за нейната регенерация
Дори и да имате маскне – пъпки вследствие на носене на маска, или пък друг кожен проблем, не се притеснявайте. Тя е жив орган и непрекъснато се регенерира, затова няма да е все така.
Ако имате разранени участъци, пъпки или по-сериозно възпаление, помислете за продукти, с които да насърчите регенерацията. Тук гликоловата киселина дава много добри резултати при заздравяване на рани, защото увеличава производството на колаген в кожата.
Според дерматолози, просто трябва да си дадете време, през което проблемът ви да се оправи, но с нужните средства. Ако мажете кожата безцелно с различни козметични средства и нямате достатъчно търпение, нищо няма да се получи.
5. Психичното здраве и кожата са взаимносвързани
Понякога стресът и напрежението влияят негативно на психиката на човек, което моментално си личи и по кожата му. Тя е осеяна с пъпки и рани. Дори има хора, които заради нервите „ги чоплят“ допълнително, с което усложняват положението и вкарват допълнително микроби в разранените участъци.
„Не може да се отрече сложната връзка между мозъка и кожата. Освен че произлиза от една и съща ембриологична тъкан, ектодермата, която е връзката между мозъка и кожата, е сложна, очарователна и е обект на изследване не само на дерматолозите, а и на други медици“, обяснява д-р Кира Бар, който е експерт по психодерматология и психоневроимунология. Или по-просто казано, всичко онова, което виждаме, мислим и чувстваме, рефлектира върху имунитета и състоянието на кожата ни.
Неслучайно възпалителни състояния като акне, розацея, екзема, сърбеж, се дължат най-вече на това, че човек е подложен на силен стрес, който разрушава голяма част от кожните клетки.
Кожата е по-сива и губи блясъка си заради емоционалното ни състояние в определен момент. Когато сме стресирани, кръвта и кислородът се насочват към мозъка, белите дробове и сърцето, като по-малко количество отива към кожата и е нормално тя „да страда“ от това. От друга страна хормонът на стреса кортизол разгражда колагена, което води до преждевременно стареене и поява на фини линии.
IStock