Косопадът е проблем за много хора, появяващ се най-често през лятото и по време на късна есен. Но има и доста случаи през зимата, което ни кара да вземем по-сериозни мерки в грижата за косата през този сезон.
Според д-р Анджела Фипс, човек губи от 50 до 100 косъма на ден и това е съвсем нормално, защото се появяват нови с жизнен цикъл средно от две до шест години. Тя обяснява, че всеки космен фоликул произвежда нова коса, която след това расте в последователни цикли, преди да падне.
Какво представлява жизненият цикъл на косата?
Той е разделен на три основни фази: анаген, катаген и телоген. Ето какво се случва по време на всяка от тях:
Анагенна фаза: Косата расте с около 1,27 см на месец. Процесът е по-бърз през лятото, отколкото през зимата. Фазата на растеж или анагенната фаза продължава средно от две до шест години.
Фаза на катаген: В края на анагенната фаза косата навлиза в катагенната. Тя е преходна и кратка – продължава около 10 дни.
Телогенна фаза: нарича се още фаза на покой, защото тогава част от космите падат, а фоликулите са неактивни в продължение на три месеца.
Д-р Фипс пояснява също така, че всеки космен фоликул е независим и преминава през цикъла на растеж по различно време, в противен случай всички ние бихме оставали плешиви за известен период.
Според множество изследвания, публикувани в Web MD, през зимата косата не капе толкова много, ако няма някои рискови фактори. Данните сочат, че косата става по-плътна през пролетта и започва да изтънява през есента. Но какво се случва с нея през зимата? Изследвания на Вашингтонския университет показват, че в края на лятото и началото на есента, телогенната фаза, която протича с косопад, е в разгара си.
„Някои изследвания сочат, че жените могат да получат малко по-високи нива на телоген през летния месец юли, като засегнатите косми да падат около три до четири месеца по-късно – в средата на октомври или ноември“, посочва пред Bustle д-р Анджела Фипс. Тя е на мнение, че косопадът може да продължи и през зимата, най-вече заради високите нива на стрес, които се наблюдават при някои хора заради коронавируса и работата.
Как да предотвратите косопада през зимата?
Ако забележите, че възглавницата сутрин е пълна с косми, те остават по четката или дрехите ви докато работите, е добре да се погрижите по-сериозно за вашата коса.
Pixabay
1. Носете шапка
„Покрийте косата си, за да я предпазите от сняг, вятър и дъжд“, казва още дерматологът и уточнява, че лошите метеорологични условия през зимата правят косата по-податлива на накъсване и косопад.
2. Използвайте овлажнител
Някои хора въобще не ползват балсам за коса. Смятат, че на тях не им е необходим, но през зимата овлажняването на космените фоликули и скалпа не бива да се пренебрегва.
„Отоплението в закритите помещения прави въздуха вътре много сух, отнемайки влагата от косата ви. Овлажнителите помагат за хидратацията на косата, като предотвратяват косопад и загуба на блясък", казва още лекарят. Ето защо трябва да ползвате балсам за коса поне веднъж седмично.
IStock
3. Редовно подстригване
Някои хора не се подстригват цяла зима, за да имат по-гъста и дълга коса, която „да им топли“ през зимата. Но това не означава, че няма да имат косопад, напротив!. Д-р Фипс коментира, че косата трябва да се освежава с ножиците на всеки четири до осем седмици, за да бъде здрава.
„Вземането на поне един сантиметър ще отнеме сухата и цъфтяща коса“, казва още специалистът.
IStock
4. Понижете температурата на водата, с която се къпете
Кой не обича гореща вана или душ през зимата? Те действат положително на кръвта и ни сгряват, но могат да причинят изсушаване и косопад. „Въпреки че горещият душ може да е точно това, което търсите, когато температурата е под нулата, той ще отнеме влагата от косата ви, което я прави чуплива и по-уязвима“, обяснява медикът. И препоръчва при къпане да внимаваме с температурата на водата (особено при изплакване), която влияе зле и на кожата.
Pexels
5. Намалете използването на сешоара
Друг начин за предотвратяване на косопада през зимата, е да спрете да ползвате сешоара толкова често и да оставите косата да изсъхне на въздуха в помещението.
Според д-р Фипс, сешоарът прави косата по-суха. Той променя състоянието на скалпа, което вреди на космените фоликули и може да причини косопад.
6. Не излизайте навън с мокра коса
Мократа коса може много по-лесно да се повреди на студа през зимата, отколкото сухата. Кичурите или краищата, лесно замръзват и се начупват. А после, при контакта със сухия въздух в дома, се увреждат допълнително.
Дерматологът съветва да изсушите хубаво косата си и не излизате веднага навън, дори и за кратко, както и да ползвате винаги шапка, която да пази главата ви.
Pixabay