IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Красота след 40: Как да се грижите за косата си?

9 август 2021 16 30

5 начина да се сдобиете със здрави кичури

Снимка: iStock

Много дами по света смятат, че когато навършат определена възраст, не трябва да обръщат толкова голямо внимание на себе си. На дневен план застават грижата за семейството, децата, работата в кухнята и професионалните задължения. Нормално е човек да бъде изморен след всичко това и последната му мисъл е да обърне внимание на кожата или косата си.

Възрастта обаче не трябва да бъде коректив за това колко трябва да се грижим за себе си. Идва един момент, в който децата порасват, поемат по своя път и майките остават с огромно свободно време, което понякога се чудят какво да правят. Е, най-добрият вариант е точно тогава да обърнете внимание на себе си, да започнете да отделяте средства за хубава козметика и да покажете на света, че вие сте уникална. 

Вече сме ви разказвали как да се грижите за кожата си след навършването на 40 години и сега е време да обърнем внимание на косата. Дали има някакви тайни стъпки, които ще ви помогнат да постигнете здрави и красиви кичури, както и да се спасите от косопада? Разбира се. И то даже триковете са толкова лесни, че може да ги правите у дома. 

Ето пет начин да поддържате косата си красива и здрава

1. Бъдете хидратирани

Чуваме много съвети относно хидратацията, що се отнася до кожата, но тя също така е изключително важна за здравето на косата ни. "Пиенето на много вода помага за всичко. Косата трябва да бъде овлажнена за здравословния си растеж и предотвратяването на косопада", казва фризьоркат Мона Еверет пред Instyle. 

вода, тренировка,

Снимка: iStock

Правилото е дневният ви прием на вода да бъде между 15-30 милилитра за всеки килограм. Така, ако тежите 63 кг, трябва да пиете между 2 и 4 литра на ден.

2. Не мийте прекалено много косата

Уверете се, че не миете косата си твърде често, защото това може сериозно да я изсуши. Според фризьорката Ашли Стрейчър, това е честа грешка, която вижда при клиентите си особено през лятото. Д-р Гари Линков допълва, че е малко трудно да се разбере къде е границата между полезното и вредното миене на коса и правилният подход ще отнеме време на всеки един от нас. 

косопад, мокра

Снимка: iStock

"Искате да си измиете косата добре, за да се отървете от мазната мръсотия, която блокира порите, така че да не се къпете цяла седмица не е добро решение. От друга страна, честите къпания могат да изсушат косата и скалпа, което също може да е проблем", казва Линков. Той предлага да започнете с измиване на косата през ден и да видите как ще ви се отрази това.

3. Внимавайте в създаването на прически

Мона Еверет предупреждава да бъдем внимателни с косата си. Всички онези прически, които изискват стягане и дърпане не са толкова препоръчителни. Д-р Линков също съветва да избягвате използването на сешоари и агресивни химикали, когато ходите в салона за красота. 

4. Добавки за коса

С напредването на възрастта тялото ни спира да произвежда достатъчно количество масло и колаген, което засяга не само кожата, но и косата. Затова тук идват добавките с колаген, които могат да помогнат в решаването на проблема. 

жена, дълга

Снимка: iStock

Д-р Линков препоръчва продукти на основата на биотин, чиято ефективност е доказана чрез изследвания и проучвания. Той също така посочва, че много храни са богати на биотин, включително яйчни жълтъци, бобови растения, ядки и семена, черен дроб, сладки картофи, банани и гъби. Биотинът е известен още и като витамин В7.

5. Консултация с лекар

Д-р Линков казва, че при жените причините за косопад могат да бъдат многостранни и да включват промяна в нивата на естроген, ниски нива на витамин D, проблеми с щитовидната жлеза и автоимунни заболявания, както и временни състояния като телогенен ефлувиум. При тези случаи е задължителна консултация с лекар, който ще ви предпише правилните лекарства. 

Никога не се опитвайте да се лекувате сами, защото това може да причини повече проблеми, отколкото ползи. 

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари