fallback

Грижа за любимите бижута: Как да почиствате обеци?

09 August 2021 09:00

Някои потъмняват от потта или парфюмите

Бижутата са онова нещо, без които някои жени не могат. А лятото е чудесното време за носенето им. В крак с  най-новите тенденции, има какви ли не комплекти от няколко части, които може да си купите или подарите на приятелка. А обеците неизменно влизат в тях, но как да ги поддържате? 

Има много фактори, които могат да променят състоянието на вашите обеци. Независимо дали са пшо-нежни или пък доста обемни, важно е да ги почиствате правилно, за да запазите техния блясък и предотвратите потъмняване и някои неприятни последвия за вашата кожа. 

Как да познаете, че обеците ви са за почистване?

Според бижутера Моника Винадер, през лятото кожата се поти много лесно. Влагата по нея, в комбинация с използването на някои парфюми и замърсявания от околната среда, водят до промяна в начина, по който изглеждат обеците. Особено вътрешната част на тези с винтчета, които прилепват плътно към ухото. 

Ако забележите, че блясъкът на обеците ви изчезва, то задължително трябва да ги почистите, посочва тя и дава отговор на най-често задаваните в тази връзка въпроси. 

IStock

„Типично е за обеците да станат малко по-различни с течение на времето, особено като се има предвид колко често са изложени на продуктите, които използваме за косата и лицето си, както и на нашите телефони“, разказва специалистът пред британското издание на списание Elle. И препоръчва редовно почистване през този сезон. 

Как най-добре да почистите сами обеците си? 

„Меката кърпа без власинки е най-добрият начин да запазите сребърното бижу, 18-каратовото жълто или розово, както и такива, които блестят“, обяснява още Винадер. 

Бижутерът изтъква, че някои салфетки и кърпи могат да изглеждат меки, но те все пак са един вид абразивни и има риск от това да причинят надраскване на повърхността на обеците, особено н металните. 

Ако по самите бижута има камъни, те изискват специално внимание и добре да се информирате как точно да премахнете мръсотията от тях. В случай, че са естествени, не бива да ползвате топла вода и почистващи препарати. Въобще, забравете за химикалите, които ще ги съсипят, категорична е Моника. И съветва да заложите на мека памучна кърпа, която е леко навлажнена с вода. 

„Много камъни като перли, тюркоаз, хаулит и смарагд трябва да се почистват само с необработена, суха и мека кърпа“, добавя още специалистът. 

IStock

Кои са най-добрите продукти за почистване на обеци у дома?

„В идеалния случай трябва да използвате полиращи кърпи, препоръчани от конкретни марки бижута. Те са специално проектирани за тях. Освен тях, полиращите кърпи за очила също вършат работа“, коментира още бижутерът. 

Макар на пазара вече да има полиращи пасти и разни други почистващи продукти за бижута, Винадер не ги препоръчва. По думите й, понякога те могат още повече да съсипят конкретното бижу, особено ако не сте наясно за точния му състав. 

Моника обяснява още, че най-ефикасният разтвор за почистване на истински бижута е развтор от топла вода и няколко капки антибактериален сапун. Той ще премахне замърсяванията, а полирашата кърпа ще възвърне блясъка им. 

Колко често трябва да се почистват обеците?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от matte porcelain design (@matte.porcelain)

Няма как да минавате тези бижута всеки ден с кърпата. Но е хубаво да ги полирате поне на 3-4 дни, особено ако ползват парфюми, лак за коса или са се натрупали мазнини по тях от твърде много носене. 

Има ли професионално почистване?

Обеци от злато, сребро, медицинска стомана, пластмаса... с камъни или без. Всички те изискват различно почистване и какво точно може да бъде то, ще ви насочи специалист. Ако имате бижу, което се предава от поколение на поколение или сте получили такова за подарък, без блясък, с тъмни петна, обърнете се към бижутер. 

Професионалистът ще прецени кой е най-добрият вариант за почистване на вашите обеци. 

IStock

Как да предотвратите потъмняване на обеците? 

Съхранението на накитите, коиото носите на ушите, също е от значение. Ако ги държите навън, с течение на времето те прашасват, а някои променят външния си вид под въздействие на светлината и кислорода, на които са изложени ежедневно. 

„По-деликатни или скъпоценни обеци трябва да се съхраняват поотделно, за да избегна драскотини или други повреди. Много кутии за бижута имат зони, специално проектирани за това“, посочва Моника. Тя обръа внимание на това, че е важно и в какво помещение се държат бижутата. Ако вътре е влажно, може да си купите от пакетчетата с топчета. Именно те помагат за предотвратяване потъмняването.  

Автор на статията:
Ваня Гъркова
Сподели
бижута обеци бижутерия потъмняване как да почистваме злато и сребро как да върнем блясъка на бижутата
0 коментара
fallback