fallback

Грижа за кожата – защо са важни водните съставки

11 October 2022 10:30

Океанът е най-добрият ни приятел

Снимка: iStock

Грижата за кожата се превръща във все по-голям приоритет на всеки от нас. Докато преди не смятахме да използваме повече от крем за лице след баня, сега имаме цял шкаф с продукти за всеки ден. Вече знаем, че слънцезащитата е задължителна независимо от сезона, ексфолиацията не бива да е прекомерна, а омазняването се контролира с няколко прости съставки в зависимост от кожния тип.

С напредването на технологиите и интереса към грижата за кожата, на пазара се появяват и нови продукти с различни съставки, които понякога може и да ни объркат. Учените прекарват часове в лабораториите, за да измислят формули, които да са полезни както за нас, така и за природата. Все по-често се появяват т. нар. „чисти продукти“, които са с минимално замърсяване на околната среда и не са използвани върху животни.

Но колкото и добри да са експертите, не трябва да си затваряме очите за многото чудеса на планетата, които вече съществуват. Да, говорим за блага, които си мислим, че са само част от околния пейзаж, но всъщност са доста полезни за кожата. Едни от тях се намират в морето и именно за тях ще стане дума днес.

Споделяме за все повече и повече морски съставки, които се откриват в грижата за кожата, както и за ползите от тях.

1. Хайвер

Известен на мнозина като деликатес, който се съчетава най-добре с шампанско и коктейлна рокля, хайверът крие не една и две тайни против стареене. През 1987 година учени от La Prairie започват да проучват дали неговият хранителен аспект може да се превърне в полезен за кожата и това, което откриват е в центъра на емблематични козметични колекции.

Снимка: iStock

Анализите на състава и широк набор от тестове позволяват на експертите да изградят холистично разбиване и изучаване на хайвера. Установено е, че между многобройните му предимства, той е богат на аминокиселини, съдържащи протеини, витамини и минерали, необходими за структурата и жизнеността на кожата. Освен това, екстрактите от хайвер повишават производството на колаген в клетките и естествено срещащите се серамиди.

2. Сквален

Скваленът е първокласен оклузивен емолиент, намиращ се естествено в нашата кожа и когато се използва в разкрасителни процедури, традиционно се извлича от черен дроб на акула. Наскоро бе създадена и биоинженерна алтернатива, при която извличането се прави от захарна тръстика, която е веган, чиста и ефективна.

Приблизително 3000 акули са необходими за производството на малко под един тон сквален. До 2,7 милиона дълбоководни акули годишно са били убивани, за да се отговори на глобалното търсене на сквален само в козметичната индустрия. Именно затова се измисля версията със захарна тръстика, която спасява два милиона акули годишно.

Снимка: iStock

Като съставка в грижата за кожата, скваленът има за всекиго по нещо. Той е биометричен емолиент с най-добрата овлажняваща сила и устойчиво производство.

3. Келп

Изсушените кафяви водорасли, или още наричани келп, имат естествената способност да се регенерират със скорост до 45 см на ден. Ето защо „горите“ от водорасли са толкова големи, достигайки до 70 метра дължина. Това създава идеални домове за морските обитатели, но потенциалът на келпа в грижата за кожата остава незабелязан.

Всъщност, когато физикът д-р Макс Хубер претърпява инцидент, който го покрива с тежки химически изгаряния, той използва силата на водораслите, за да помогне за излекуването на кожата. Отнема му 12 години и над шест хиляди експеримента, но в крайна сметка той стига до процеса на ферментация, който трансформира водораслите и други чисти съставки в чудодеен бульон.

Снимка: iStock

В тази почитана от времето традиция на ферментация, отделните съставки преминават през метаболитен процес, който ги трансформира в микроелементи, които кожата може по-лесно да разпознае и приеме.

Келпът съдържа есенциални мастни киселини, които не само насищат кожата ви с влага, но също така я предпазват от дехидратация. Той също така намалява натрупването на кръв под кожата, намалявайки симптомите на розацея, която се характеризира с подуване, зачервяване и акне. Може да се използва и като естествен ексфолиращ агент за премахване на мъртви кожни клетки, които могат да блокират порите.

4. Перли

Обикновено се срещат във фини бижута и като висококачествени украшения както в облекло, обувки, така и в чанти. Перлите обаче намират и широко приложение в грижата за кожата.

Перлата е богата на калций, магнезий, над 15 аминокиселини и други минерали. Тя е естествено богата на антиоксиданти, които помагат за неутрализиране на свободните радикали и минимизиране на преждевременното стареене на кожата. Древните японци отдавна са препоръчвали приемането на стрит перлен прах в чай или смесването му с вода за процедури за лице.

Снимка: iStock

Перлите могат да бъдат намерени в серуми против бръчки, дневни и нощни кремове, които да усъвършенстват блясъка.

Автор на статията:
Дарена Найденова
Сподели
вода водорасли океан грижа за кожата ефекти перли сквален водни съставки хайвер
0 коментара
fallback