Всеки с тъмни петна или мелазма знае какво предизвикателство може да бъде борбата с обезцветяването на лицето. Много продукти имат значителни странични ефекти и намирането на такъв, който няма да дразни безкрайно много кожата ви или да избелва прекалено много зоните на лицето, които нямат хиперпигментация, може да изглежда като търсене на игла в купа сено.
На преден план излиза цистеаминът – антиоксидант, за който дерматолозите казват, че е естествено открито химично съединение, което се биосинтезира в бозайници, включително хора, чрез разграждане на коензим А. Той е безопасен, с добра поносимост, може избирателно да се насочи към участъци от кожата, които имат хиперпигментация. Може да се използва ежедневно и неограничено, като единственото, което се изисква от вас е да изчакате един час преди да го отмиете от лицето си.
Какво е цистеамин?
Цистеаминът е естествена антиоксидант, който може да се използва за изсветляване на пигментацията по кожата. Той инхибира синтеза на меланин. Това е естествено срещащ се антиоксидант, който може да се намери и в човешкото тяло. Цистеаминът е бил използван като терапевтично средство от десетилетия за лечение на рядко генетично разстройство на лизозомното съхранение, наречено нефропатична цистиноза.
Цистеаминът служи за избледняване на тъмни петна чрез намаляване на количеството L-цистин в клетките, които участват в производството на меланин, така че работи ефективно за намаляване на излишната пигментация в кожата. Според дерматолози, това е чудесно средство за хора с кожни заболявания като хиперпигментация, лентигини, постинфламаторна хиперпигментация и мелазма.
Снимка: iStock
Макар цистеаминът да се среща естествено в тялото и да е безопасен за повечето хора, д-р Хадли Кинг посочва, че тези с витилиго трябва да избягват антиоксиданта. Също така обяснява, че той не е тестван за употреба по време на бременност и кърмене, така че тези групи също трябва да се пазят.
Колкото до това кой може да го използва, цистеаминът работи за голямо разнообразие от типове кожа и състояния. Все пак е най-добрият вариант за борба с проблеми като хиперпигментация, особено за хората, които искат да избегнат хидрохинон, който е забранен в ЕС като възможен канцероген, или съдържащи кортикостеориди продукти за изсветляване на кожата, които могат да я изтънят.
Ползи от цистеамина
Въпреки че имате опции, когато става въпрос за съставки, които могат да помогнат за избледняване на пигментацията, има няколко причини да изберете цистеамин пред другите:
♦ Среща се естествено в тялото – цистеаминът е антиоксидант, който тялото ни произвежда само. Той е средство за изсветляване на кожата, което може да се намери в кожните ни клетки. Този мощен антиоксидант намалява производството на меланин в кожата, за да подобри видимо упоритите кафяви петна. Важното е, че тъй като всъщност не е избелващ, кожата не губи количеството меланин в себе си. Вместо това, тя просто премахва излишния пигмент, който причинява хиперпигментация.
♦ Сравнително нежен – що се отнася до съставките за изсветляване на кожата, цистеаминът е от по-безопасната гама.
♦ Добре поносим при постоянна употреба – цистеаминът може да се използва постоянно и действа добре върху широк спектър от тонове на кожата. Той се понася добре и не изисква почивки в употребата в сравнение с хидрохинона и кортикостероидите. Понася се добре дори и от хората с по-тъмен тип кожа.
Странични ефекти от цистеамина
Въпреки че е естествено срещащ се антиоксидант, цистеаминът все още може да дразни кожата ви и потенциално да причини сухота или дразнене. За да се предотвратят тези проблеми, не трябва да се прилага до един час след почистване на лицето. Също така може да е по-лесно да го нанесете преди измиване, след което да се измиете след определеното време. Овлажнителите също могат да помогнат в борбата със сухотата.
Снимка: iStock
Ако почувствате леко изтръпване или чувствителност на кожата си след прилагане на цистеамин върху кожата си, това не е непременно причина за тревога, тъй като Кинг казва, че „може да има и временно усещане за парене, което ще отшуми в рамките на около половин час“. Като се има предвид това, ако паренето е интензивно или не изчезва, спрете употребата и говорете с вашия дерматолог за следващите стъпки.
Как да се справите с пигментацията по лицето (1 част)
Как да се справите с пигментацията по лицето (2 част)
Хиперпигментация: Как да победите проблема?
Как да използвате цистеамин?
За най-добри резултати следвайте инструкциите на какъвто и продукт с цистеамин да използвате и/или съвета на вашия дерматолог. Някои продукти се оставят само за кратко, след което се отмиват. Кинг отбелязва, че без значение как използвате цистеамин, „трябва да се спазва строга защита от слънцето, за да се постигнат максимални резултати“.
Снимка: iStock
Когато добавяте цистеамин към режима си за грижа за кожата, препоръката на дерматолози е да започнете бавно и да не смесвате други активни съставки с него, за да сте сигурни, че кожата ви го понася. След това можете да добавите избелители за кожата и/или антиоксиданти, като витамин С и фитинова киселина. Също така е добре да избягвате използването на хидрохинон, тъй като цистеаминът е достатъчен за борбата с тъмни петна и няма нужда да добавяте още едно оръжие.