IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Изтъняла коса – правилният шампоан за нея

10 септември 2023 15 00

Какво трябва да търсите, за да се спасите от заплетените краища

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Независимо дали ни харесва или не, плътните и прави кичури често се рекламират като стандарт за красота, но това не е реалността за всички ни. Всъщност се изчислява, че 50% от жените изпитват косопад или изтъняване на косата в някакъв момент от живота и това често е напълно извън техния контрол.

За щастие, пазарът прелива от продукти за грижа за косата, за които се твърди, че се борят с изтъняването, но може да е страшно трудно да разберем точно откъде да започнем и в какво да инвестираме.

Същността на изтънялата коса

Разликата между косопад и изтъняване на косата е доста ясна. Загубата на коса е, когато активно ви падат косми, а изтъняването е, когато косъмът е загубил цялостната си плътност, защото косата не расте отново както обикновено. Косопадът може да доведе до изтъняване на косата, но ако спре, може да се появяват по-плътни кичури.

оредяла коса,

Снимка: iStock

Има различни причини, поради които косата ви може да изтънява. От дефицит на хранителни вещества до хормонални проблеми, външни фактори и генетика, те могат да включват:

► Диета с липса на витамин D, желязо, В12 и фолиева киселина.

► Хроничен стрес.

► Менопауза.

► Фамилна анамнеза за изтъняване на косата.

► Спиране или започване на хормонален контрол на раждаемостта.

► Прекомерно третиране или използване на прекомерна топлина върху косата.

► Анемия.

► Бременност – тук косопадът ще спре приблизително четири месеца след раждането.

Ако изпитвате изтъняване на косата, трихолозите препоръчват първо да намерите и адресирате основната причина или няма да видите положителни резултати. След като блокирате основния фактор, трябва автоматично да забележите възстановяване на косата до известна степен. Работата с професионалист ще ви помогне да установите причината за проблема и да подходите към лечението по най-добрия начин.

Важно е да запомните, че реалистичните очаквания са ключът към успеха. Не мислете, че всичко ще се оправи за секунди, дни или дори седмици. Всъщност подобренията могат да се забелязват постепенно, но цялостното лечение трябва да продължи около три до пет години в зависимост от индивидуалната ситуация.

Шампоани за изтъняла коса – какво да търсите

В допълнение към поддържането на чист и здрав скалп, редовното миене на косата с шампоан, специално предназначен за борба с изтъняването, е от ключово значение. Използването на правилния продукт ще помогне за премахване на натрупването и ще балансира скалпа, за да поддържа косата здрава и във фаза на растеж. Тези козметики съдържат важни съставки, които насърчават плътността и растежа, спомагайки за удебеляване на съществуващите нишки. Имената, за които трябва да внимавате на етикетите, са биотин, кетоконазол, кофеин и миноксидил.

Биотин – този водоразтворим витамин е част от семейството на витамин В и подобрява структурата на кератина – протеин, който изгражда косата, кожата и ноктите. Известно е, че биотинът подобрява здравето на косата, включително обема и покритието на скалпа. Проучване установява, че жените с временно изтъняване на косъма, които са приемали добавка, съдържаща биотин, за период от шест месеца, са имали значително по-голямо увеличение на гъстите косми в сравнение с контролна група. Ако искате да добавите биотин към рутинната си грижа за косата, можете да приемате биотин като добавка за насърчаване на растежа на косата или да потърсите шампоан, който го включва като съставка.

Кетоконазол – кетоконазолът лекува инфекции, причинени от гъбички или дрожди, както и състояния като пърхот и себореен дерматит, като понижава нивата на дрожди и възпаление. Трихолозите казват, че това е противогъбично средство и освен ако нямате косопад, причинен от гъбички по скалпа, няма да изпитате ползи в борбата с изтъняването. Тази съставка се предлага в продукти без рецепта или в медицински шампоани с рецепта, които блокират ензима 5-AR в тялото. Този ензим понижава нивата на тестостерон, за да стимулира растежа на косата.

тънка коса,

Снимка: iStock

Кофеин – докато допълнителна доза еспресо в сутрешната ви рутина може да ви даде по-добър тласък за деня, кофеинът може да осигури и други ползи за тялото. Известно е, че той повишава кръвообращението, което позволява на полезните хранителни вещества и кислорода да бъдат доставени до космените фоликули, за да ги поддържа здрави и в растеж. Изследванията показват, че кофеинът може да помогне за блокиране на превръщането на тестостерона в дихидротестостерон – хормон, който е свързан с увреждане на космения фоликул, което може да доведе до андрогенна алопеция.

Миноксидил – ако страдате от алопеция или силно изтъняване на косата, дерматолог може да ви предпише миноксидил. Разтворът не се използва в шампоани, но е активна съставка в продукти срещу косопад и се прилага директно върху скалпа. Лекарството действа за увеличаване на размера на космените фоликули, което насърчава по-гъста коса.

Някои шампоани за изтъняване на косата дори съдържат съставки като палмето, които помагат за забавяне на генетичния косопад, или масло от чаено дърво и масло от розмарин, които действат като антисептици и намаляват гъбичките по скалпа.

За какво да внимавате при избора на шампоан

Въпреки че може да си мислите, че миенето с шампоан или маска два пъти седмично ще реши проблема, важно е да се отбележи, че никой продукт без рецепта не може да обърне или излекува изтъняването на косата. Средствата за обем и третирането на скалпа с определени съставки, като споменатите по-горе, могат да помогнат на проблема и да осигурят известно облекчение. Но ако сте забелязали загуба на плътност на косата си или постоянно изтъняване, трябва да говорите с лицензиран специалист, за да формулирате най-добрия персонализиран план за лечение.

Голяма част от специалистите обръщат внимание на диетата, упражненията, оформянето на косата, графика на лечение и приема на витамини. Също така се препоръчва намаляване на стреса, който е една от основните причини за загуба на коса.

жена, тънка

Снимка: Pixabay

Скалпът на всеки човек е уникален, така че това, което може да работи за един човек, няма да е от полза за друг. Фактори като здравето на скалпа и причината и тежестта на изтъняването на косата са всичко, което трябва да имате предвид, когато избирате правилния шампоан. Търсете продукти без агресивни химикали, сулфати и парабени, които могат допълнително да увредят крехката коса.

Парабените са известни с това, че пречат на хормоните в тялото. Когато хормоните са в дисбаланс, започвате да губите коса много по-бързо и в по-големи количества от обикновено. Сулфатите лишават косъма от мръсотия и естествени масла, като в същото време могат да раздразнят скалпа. Ако решите да използвате продукти със сулфати, правете го един до два пъти месечно.

Витамини срещу косопад – какво да пиете?

Сух шампоан – спасението в горещите летни дни

Тънка коса – Меган Трейнър споделя своите тайни

Полезни грижи за косата

Докато шампоаните със и без рецепта могат да бъдат полезни, има многобройни практики, които могат да помогнат за поддържане на здравето на косата. Те включват:

► Упражнения, които ще доведат до изпотяване.

► Правенето на масаж на скалпа два до три пъти седмично.

► Избягването на химически процедури като трайна боя за коса или релаксанти директно върху скалпа.

► Поддържането на балансирана диета.

► Адекватен сън върху копринена калъфка, която предотвратява накъсването на косата.

Ако забележите изтъняване на косата или загуба на плътност на косъма, важно е да се сдобиете с най-добрата информация, основана на доказателства, когато обмисляте шампоани за изтъняваща коса. Възприемането на холистичен подход към грижата за косата, който съчетава използването на подходящи шампоани с други здравословни навици, е чудесно начало, но не се колебайте да потърсите професионален съвет, ако не виждате резултати.

Този текст е само с информативна цел и не замества консултацията с трихолог

За още съвети за красотата последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook.

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари