Ако сте любител на козметиката и тенденциите за красота, сезонното нулиране не ви е чуждо. Това е, когато нюансите на червилото от розови, прасковени и неутрални през пролетта и лятото преминават до по-наситени, вампирски червени, кафяви и бордо през есента и зимата. Лаковете за нокти се променят от светли, ефирни нюанси до смели, привличащи вниманието изявени цветове. Може дори да промените любимите си прически.
Въпреки това, вероятно има аспекти от вашата рутина за красота, които никога не променяте – любимият ви крем за тяло или парфюм например. Но трябва ли да промените рутинната си грижа за кожата? Това е въпрос, който отдавна тормози потребителите в интернет, така че, ако искате да узнаете истината веднъж завинаги, продължете да четете, за да я разберете.
Как сезоните влияят на кожата ви?
Всеки сезон засяга кожата ви по различен начин, така че ако установите, че вашите продукти не са толкова ефикасни, колкото са били, това може да е причината. Тъй като пролетните и летните месеци са по-горещи и влажни, кожата ви започва да задържа влага. През тези сезони кожата също така може да произвежда повече себум, което да доведе до запушени пори. Потта също може да влоши този проблем.
Състояния като дисхидротична екзема или акне могат да се влошат с повишено изпотяване или влажност. Постоянното нанасяне на слънцезащитен крем, макар и важно за защитата, може също да доведе до акне, ако сте склонни към него. Състояния като мелазма също могат да се влошат през лятото, поради повишената топлина и излагането на слънце.
През есента и зимата кожата ви може да реагира на неочакваните температурни промени през първия сезон, но за втория можете да очаквате известна трансепидермална загуба на вода, известна още като TEWL.
Снимка: iStock
Преходното време, като през есента и пролетта, може да бъде трудно за отгатване. Температурните колебания от студено към топло водят до кожа, която е суха в някои дни и по-мазна в други, което може да причини раздразнение и повече пъпки. Зимният сезон е много сух, а студеният въздух издърпва влагата от кожата. Това води до дехидратация, сърбеж и дразнене, а горещите душове, изкуствената топлина в стаите и вълнените дрехи също допълнително усилват сухотата и дразненето.
Ако имате кожни заболявания като екзема, псориазис и дори акне, тази загуба на влага без подходящо заместване може да доведе до обостряния, които карат кожата ви да стане още по-възпалена и раздразнена. Това води до привидно безкраен цикъл на чоплене, лющене и тъмни петна.
Трябва ли да промените рутинната си грижа спрямо сезона?
Краткият отговор тук е Да, вашата рутинна грижа за кожата трябва да се променя заедно с климата. Начинът, по който правите това, ще трябва да се промени в зависимост от това в кой сезон се намирате и дори къде живеете, но на базово ниво трябва да изключите поне един конкретен продукт.
Тъй като живеем на място, където има истински сезонни промени през няколко месеца, трябва да сменяме своя овлажнител. Що се отнася до пролетта и лятото, продуктът ви трябва да има по-лека текстура, като се фокусирате върху формули на основата на гел или вода. Това означава, че ще видите съставки като вода или глицерин в горната част на етикета, което означава, че продуктът ги съдържа в по-висока концентрация от останалите.
Снимка: iStock
Когато говорим за есента и зимата, кожата се нуждае от повече хидратация. В по-студените и сухи месеци от годината околната среда може да ви лиши от естествената влага, оставяйки лицето и тялото ви уязвими на вятъра и ниските температури. За да се преборите с това, променете рутинната си грижа за кожата, като изберете по-плътни, по-успокояващи овлажнители или среднощни маски. Тези богати формули ще презаредят кожата, помагайки за предотвратяване на загубата на влага.
Как да адаптирате рутинната си грижа според сезона?
Все още се чудите как да приспособите перфектно своята рутинна грижа за кожата според сезона? През есента можете постепенно да включите по-овлажняващ почистващ продукт или крем.
Използвайте по-подхранващи, по-богати овлажнители, формулирани с по-високо съотношение на оклузиви спрямо овлажняващи съставки, както и съставки за укрепване на кожната бариера, като серамиди. Това ще помогне за справяне с трансепидермалната загуба на вода и ще поддържа хидратацията. Съставки като масло от ший, кокосово масло, масло от жожоба и сквалан са идеални.
Снимка: iStock
Когато дойде зимата, можете да удвоите нещата, като изберете овлажнител и почистващ продукт за борба със сухотата. Наред с търсенето на повече овлажняващи съставки, помислете за продукти, предназначени за чувствителна, склонна към екзема кожа. Сухата, дехидратирана кожа е по-чувствителна и по-склонна към раздразнения, така че продуктите, създадени за справяне с тези проблеми, са лесен начин да се уверите, че сте на прав път, когато променяте рутинната си грижа за кожата за сухи сезони. Освен това, ако използвате серум с ретинол, уверете се, че е съчетан с богат овлажнител или помислете за преминаване към овлажнител с ретинол, който вече е в него.
Коментари