IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

10 важни съвета за грижа за кожата през есента

27 октомври 2024 20 30

Със смяната на сезоните трябва да се смени и грижата за красота

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Тъй като вече официално навлязохме в есента, може да забележите и промяна във визията на кожата си. Именно затова днес сме решили да ви дадем няколко ценни есенни съвета за грижа за кожата, за да преминете през тази смяна на сезоните възможно най-гладко.

Околната среда има много общо с това как кожата ни се чувства и изглежда. Когато е горещо и влажно, тя може да изглежда мазна заради излишната влага. Когато е студено и сухо, кожата може да се чувства суха заради липсата на хидратация във въздуха. Да не говорим за други стресови фактори на околната среда като замърсяване на въздуха, излагане на слънце, изкуствената топлина от климатици и парно и много други.

Когато сезоните се сменят, се променя и околната среда около нас. Кожата трябва да се адаптира към новия набор от климатични условия, но можете да направите работата ѝ малко по-лесна, като приложите есенна рутинна грижа, описана по-долу в 10 ценни съвета.

Защо трябва да променяме грижата за кожата?

Казано най-лесно – трябва да промените рутинната си грижа за кожата, когато кожата ви има нужда от промяна. 

Има много причини, поради които можете да почувствате склонност да включите някои нови козметични продукти – поява на пъпки поради хормонални промени, сухота поради стареене, чувствителност поради развитие на кожни заболявания и много други.

Честа причина за актуализиране на режима ви за грижа за кожата е промяната на климата или сезона. Обърнете внимание на общите климатични условия през лятото – високи температури, влажен въздух, прекомерно излагане на слънце и изобилие от студен въздух в затворени помещения заради включени климатици. След това сравнете тази обстановка с климата през есента – ниски температури, малко дъжд, по-кратки дни, повече вятър, намаляващи нива на влажност и повече отопление на закрито.

млечна грижа

Снимка: iStock

Когато температурата и влажността паднат, внезапно кожата се сблъсква с изцяло нов набор от климатични фактори, от които трябва да се защитава. Тя е най-големият орган в тялото ни и е първата негова защитна линия, когато става въпрос за борба с нашествениците.

За да поддържате кожната бариера здрава, трябва да се грижите за нея целогодишно. Тъй като околната среда около нас се променя, трябва да се промени и рутинната ни грижа за кожата.

Как есента влияе на кожата?

Есенното време е различно в зависимост от това къде живеете. За тези, които живеят в пустинен климат, есента е по същество малко по-хладна версия на лятото. За тези, които живеят в полярен климат, есента е малко по-топла версия на зимата. Независимо къде живеете, есенните месеци обикновено са по-хладни и сухи от лятото. Те също така са една стъпка по-близо до суровите зимни месеци, така че е идеалният момент да дадете на кожата допълнителна грижа.

Ето няколко начина, по които есенното време влияе върху кожата:

► По-ниските температури повишават склонността на кожата към сухота и дехидратация.

► Метеорологичните условия като вятър и дъжд изострят чувствителната и реактивна кожа. Кожата може да изпита повече дразнене, зачервяване и възпаление.

► Митът, че нямате нужда от слънцезащитни продукти през по-хладните месеци, може да увеличи риска от слънчево изгаряне и други вредни ефекти от излагането на слънце.

► Ниските нива на влажност могат да влошат кожни заболявания като екзема.

► Сухото време означава, че кожата ще произвежда повече себум, което води до повече пъпки.

10 ценни съвета за есенна грижа за кожата

1. Хидратация отвътре навън

Есенното време може да бъде непредсказуемо. Ще вали ли? Ще грее ли слънце? Ветровито ли ще бъде? Едно нещо е сигурно – кожата ви се нуждае от колкото се може повече влага, когато есента настъпи.

Тъй като температурата и нивата на влажност постепенно намаляват, същото се отнася и за съдържанието на влага в кожата ви. Това може да доведе до неприятна сухота. Тъй като кожата ви става все по-суха и по-суха, тя създава излишен себум, за да компенсира. Това, от своя страна, води до поява на пъпки.

суха кожа,

Снимка: iStock

Избягвайте сухота и пъпки, като хидратирате кожата си отвътре навън. Това означава да пиете повече вода, да консумирате храни, които са хидратиращи, да инвестирате в овлажнител и да използвате хидратиращи серуми и овлажнители. Потърсете овлажняващи съставки, които привличат вода като магнит, включително хиалуронова киселина и глицерин.

2. Сменете леките овлажнители с плътни кремове

През лятото по-малкото е повече, когато става въпрос за вашия овлажнител. Това е така, защото е най-влажният сезон, така че въздухът има повече влага, за да поддържа кожата свежа и сияйна. С наближаването на есенните месеци е време да преминете към плътен крем за лице, който предлага хидратация, но също така действа като бариера между кожата и околната среда.

ръце, крем

Снимка: iStock

Това е моментът да станете най-добри приятели с омекотяващи и оклузивни съставки. Според експерти, емолиентите омекотяват кожата, правейки я по-малко склонна към сухота и грапавост. Примери за омекотители включват минерално масло, масло от шеа, керамиди и мастни киселини.

Емолиентите и оклузивите са много сходни, така че много емолиенти са и оклузиви. От университета Харвард изброяват следните примери за оклузиви – сквален, пчелен восък, ланолин, парафин и вазелин. Тяхната задача е да образуват уплътнение около кожата, за да задържат водата заключена вътре.

3. Не забравяйте слънцезащитата

Един от най-добрите съвети за грижа за кожата целогодишно е използването на слънцезащита. Независимо че времето през есента е по-мрачно, трябва да защитите лицето си от вредните UV лъчи, които пробиват дори през облаците. Това ще предотврати слънчеви изгаряния и щети от свободните радикали, които ускоряват стареенето на кожата.

4. Намалете ексфолиацията

Ексфолиращите съставки като алфа- и бета-хидрокси киселини могат да бъдат твърде груби за кожата. Въпреки че имат много предимства, те също могат да увеличат чувствителността, раздразнението и зачервяването. През есенните месеци, когато кожата вече претърпява много промени, може би е по-добре да намалите употребата на химически ексфолианти и други силни активни съставки.

ексфолиране на

Снимка: iStock

Това е моментът да осигурите на кожата си почивка от интензивните процедури и да се съсредоточите върху овлажняването и защитата. Можете да продължите да използвате нежен ексфолиант 1-2 пъти седмично, но избягвайте прекомерното ексфолиране.

5. Не забравяйте устните

Един от първите симптоми, свързани с кожата, които много хора изпитват при смяна на сезоните, са напуканите устни. Предотвратете сухите, напукани устни, като се погрижите за тях навреме. Дръжте балсам в чантата си по всяко време и нанасяйте през целия ден. Това не само ще хидратира устните, но много от балсамите съдържат защитни съставки, които ще бъдат полезни във ветровитото и сухо време.

6. Лосионът за тяло е задължителен

Процедурите за грижа за кожата често се въртят около лицето, но не забравяйте за грижата за тялото. Когато топлите летни дни се превърнат в хладни есенни, вероятно е време да вземете лосион за тяло. Най-доброто време за нанасяне на продукта е точно след излизане от банята. Дори когато кожата ви е все още влажна, нанесете обилно количество лосион. Това ще помогне да запечатате тази вода, така че няма да страдате от сухи ръце, лакти, колене и крака през есента.

7. Избягвайте дехидратиращи кожата съставки

Последното нещо, което искате да направите с кожата си през есента, е да нанесете съставки за премахване на влагата от кожата. Това ще я направи податлива към сухота и дехидратация. Също така е добре да избягвате продукти с аромати и алкохол.

8. Използвайте хидратиращ почистващ продукт

Един добър почистващ препарат трябва да отмие натрупаната мръсотия, излишната мазнина и дори мъртвите кожни клетки. През по-хладните месеци през есента не искате да се отървете от всички естествени мазнини на кожата си. Те помагат за поддържане на кожата овлажнена.

лице, почистване,

Снимка: iStock

Ако вашият почистващ препарат оставя кожата ви опъната, суха и сърбяща, той може да работи срещу вас. Потърсете такъв, който е нежен, но хидратиращ. Избягвайте пенообразуващите почистващи продукти, тъй като те са склонни да изсушават. Вместо това изберете кремообразна версия или на маслена основа за повишаване на хидратацията в началото на есенната ви рутинна грижа за кожата.

9. Кажете „Да“ на маслата за лице

Маслата за лице могат да направят кожата ви прекалено мазна и тежка през лятото, но ето ви напомняне да ги използвате през есента. Това е чудесен начин да възстановите баланса на влагата през иначе сухите месеци. Някои масла за лице, които са идеални за есента, са масло от ливадна пяна, масло от шипка, масло от сквалан и масло от морски зърнастец. Тези масла са богати на антиоксиданти, противовъзпалителни свойства и съдържание на влага.

10. Бъдете внимателни с дразнещите съставки

Хората с чувствителна кожа, реактивна кожа и кожни заболявания като екзема често се оплакват от раздразнение и обостряне на състоянието, когато сезоните се сменят. Един от начините да намалите дразненето през есента е да избягвате дразнещи съставки. Това може да варира от човек на човек в зависимост от степента на чувствителност, но някои дразнещи съставки включват аромати, алкохол, силни киселини, сулфати и етерични масла.

почистване на

Снимка: iStock

Вашата рутинна грижа за кожата не трябва да бъде източник на стрес. Можете да я опростите само с почистващ продукт, овлажнител и слънцезащитен крем или да приемете дълга рутинна грижа за кожата с повече стъпки. За мнозина грижата за кожата е форма на грижа за себе си. За други това е превантивна мярка за предотвратяване на признаците на стареене и пъпки.

Каквито и да са вашите цели за грижа за кожата, не позволявайте на по-студените сезони да ви възпират. Основата на вашата рутина трябва да бъде хидратация, подхранване, превенция и защита. Ако следвате тези есенни съвети, определено ще видите добри резултати.

За още новини от света на здравето и красотата последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари