Вашата кожна бариера е изложена на риск, ако тренирате на открито. Особено през зимата, когато температурите са ниски и духа вятър. А когато сте в залата или у дома, сухият въздух допринася за влошаване състоянието на кожата.
Бягане, каране на колело или разходките навън са изключително полезни. Циркулацията на кръвта в тялото се подобрява, кръвната захар се нормализира (особено в студа), но устните и кожата на лицето може да се зачервят и напукат. За щастие дискомфортът може да намалее, ако знаете как да се погрижите за кожната си бариера, която предпазва от възпаление, сухота, сърбеж и други проблеми.
Кожна бариера – какво представлява?
Най-общо казано, нейната роля е да предпазва кожата от увреждания. „Тя се състои от кожни клетки и липиди“, казва Ема Коулман, дерматолог и естетик. Тя обяснява, че комбинацията от мастни киселини, керамиди и холестерол помага за защитата на кожата от вредните фактори на околната среда като вятър, централното отопление в помещенията и ниски температури. Те запечатват влагата и блокират дразнителите.
Как да подсилите вашата кожна бариера?
IStock
Фокус върху хидратацията и pH баланса
„Хидратацията е ключова за поддържането на здрава кожна бариера. Нанасяйте овлажнител всеки ден, преди да добавите слънцезащитен фактор. Сведете до минимум употребата на активни съставки“, казва Коулман.
Специалистът продължава, че поддържането на естествения рН баланс на кожата също има голямо значение. Така може да се избегнат възпаление, раздразнение и сухота, с които често се сблъскваме през зимата. Също така е добре да не се ползват продукти, съдържащи сулфати. Причината е, че те допълнително изсушават кожата.
Ужасна кожа след прием на алкохол – вземете витамин С
Здрава и красива кожа през зимата: 7 съвета за правилната грижа
Маска за лице с розова глина – кои са нейните предимства за кожата?
Качествени кремове и масла за добра кожна бариера
Въпреки че не е задължително да добавяте нови продукти към вашата рутинна грижа за кожата през зимата, трябва да помислите, че колкото повече я излагате навън, толкова по-голяма ще е нуждата ви от хидратиращи и подхранващи кремове и масла. Не се ръководете от цената, а по-скоро от качеството, защото по магазините има какви ли не, някои от които със съмнителни съставки и произход.
IStock
„Най-добрите овлажнители за зимата са богатите кремове, които хидратират и балансират биома на кожата – бактериите, които живеят върху кожата и я поддържат здрава“, посочва Коулман.
За да имате по-здрава кожна бариера, трябва да ползвате продукти, съдържащи натурални съставки. Например масла или алое, арника, които са идеални за успокояване на възпалението, хидратация и задържане на влагата.
Избягвайте горещ душ след тренировка
По-топлата вода е пагубна за вашата кожна бариера. След като се приберете от тренировка, не бързайте да влизате веднага в банята. Оставете тялото си да се адаптира към температурата в стаята. Също така избягвайте горещ душ. Изследванията показват, че продължителното обливане с гореща вода уврежда много лесно бариерата. И така кожата е по-податлива на увреждане.
IStock
Не забравяйте грижата за устните си
Напуканите устни са страничен ефект от разходките и тренировките на открито. Но как да отидете с такива на парти?
„Много хора правят грешката да не защитят устните си, когато тренират навън. Ала кожата на устните е много по-тънка и деликатна от другите части на тялото“, обяснява д-р Саваж Алтан.
„Устните се напукват, тъй като нямат жлези, произвеждащи масло, които се намират в останалата част от тялото. Поставянето на балсам за устни ще предотврати изсушаването им. Ако те вече са сухи и напукани, опитайте с по-плътен слой“, допълва той.
Макар и в студ, специалистът съветва да разчитаме на балсам със слънцезащитен фактор, особено ако обичаме да ходим на ски или се катерим в планината. В противен случай слънчевите лъчи ще влошат напукването и възпалението.
Не се съсредоточавайте само върху лицето
Когато спортувате навън, понякога кожата се зачервява и се усеща сърбеж. Много хора не обичат да носят ръкавици, нито ползват крем за ръце. А точно в това време от годината тяхната кожна бариера също се нарушава лесно. Само при едно здрависване може да усетите грубите и напукани ръце на някого, с когото разговаряте.
Бюти съвети: Как да използваме ретинол през зимата?
Бюти съвети: Как да се грижим за ръцете през зимата
Грижа за косата: 5 масла, които да изпробвате тази зима
Освен чифт пухкави ръкавици от материя, която топли и същевременно не запарва, може да заложите на крем с глицерин и подхранващи съставки, например невен.
IStock
Възпаление и зачервяване – как да се справите с нарушената кожна бариера?
Ако не сте взели предпазни мерки, излизайки да спортувате навън, то дискомфортът вече е налице. „Възпаление се появява, когато кожата се зачерви, раздразни и се напука след престой на студ и вятър“, обяснява Коулман. И изтъква колко е важно интензивното овлажняване в този момент – за намаляване на раздразнението.
Избягвайте гелове и почистващи продукти на водна основа, както и ексфолианти и тонери, докато все още не сте се справили с грубата и зачервена кожа. „Пийте много вода и нанасяйте овлажнител на всеки няколко часа“, съветва още дерматологът.