Има един често срещан проблем с кожата, за който едва ли осъзнавате, че може да ви състари повече и от бръчките.
Има цяла индустрия, изградена върху опитите за изглаждане на бръчките, с рафтове от продукти, обещаващи да „изтрият“ трудно спечелените линии по лицата ни, и безкрайни предложения в клиниките, които твърдят, че с процедурите си могат да върнат часовника назад.
И все пак, според експертите по красота и естетика, бръчките не са основната вина, когато става въпрос за това да изглеждате по-уморени и стари.
Д-р Фиона Маккарти от клиниката Бронте предупреждава, че има и други проблеми, които биха могли да повлияят на кожата ви, карайки ви да изглеждате по-възрастни, отколкото се чувствате, но може би дори не го осъзнавате.
Кое състояние на кожата ви състарява повече от бръчките?
Д-р Маккарти казва, че неравномерният тен на кожата, с тъмни петна и увреждане от слънцето, понякога известен като хиперпигментация, е по-скоро стареещ фактор, отколкото бръчките.
Тя споделя и своите съвети за грижа за кожата:
„В клиниката Бронте виждаме жени от края на 30-те си години нататък, които не са използвали слънцезащитен фактор и плащат за това чрез хиперпигментация. Когато са били по-млади, са се излагали на слънце и на солариуми без защита и това вече си личи.“
Хиперпигментацията често може да се влоши в средната възраст, казва тя. „Здравето на кожата ни се променя, особено на този етап от средната възраст, когато преминаваме през перименопаузата.“
Все повече жени, навлезли в 40-те, започват да страдат от хиперпигментация (мелазма), която се проявява с тъмни петна по лицето.
„Ставаме по-склонни към чувствителна кожа, бариерната ни функция се променя и сме по-податливи на пигментация и зачервяване.“
За щастие има начини за намаляване на хиперпигментацията и създаване на безупречно чиста кожа, които ни помагат да изглеждаме свежи и млади.
„Ако кожата ви е красива, сияйна и чиста, това може да ви направи да изглеждате по-млада, независимо от възрастта ви. До такава степен, че може да решите, че не ви пука от бръчките ви“, казва тя.
Снимка: iStock
Как да се грижите за кожата
Преди да се втурнете към естетична клиника, за да премахвате бръчките си с инжекции, започнете грижата за лицето си пред собственото си огледало, като следвате следните правила, за да бъде кожата ви в по-добро състояние, красива и сияйна:
1. SPF не е само за слънчеви дни
Това, което правите у дома всеки ден, ще има най-голямо въздействие върху кожата ви. Следвайте рутина за грижа за чувствителна кожа с минимум SPF30 всеки ден като последна стъпка след хидратиращия крем.
SPF в грима ви не осигурява достатъчно защита, тъй като често е с минимален фактор SPF15. Така че си слагайте продукт с по-висока защита.
2. Използвайте витамин C
Добавете антиоксиданти към рутината в грижата за кожата си. Витамин C е най-добрият, тъй като подобрява пигментацията, UV щетите и стимулира колагена. Той е универсален за всичко, така че прибавете към продуктите си крем или лосион с този озаряващ визията на кожата витамин.
3. Добавете витамин А към рутината си
Витамин А, като ретинол или третиноин, е златният стандарт в борбата със стареенето. Съставката е добра за тонуса и текстурата на кожата, тъй като увеличава клетъчния обмен, така че помага за намаляване на появата на линии и бръчки и подобряване на текстурата и тонуса на кожата.
След като рутината ви за домашна грижа за кожата е уредена, можете да преминете към забавните неща, за да постигнете максимални резултати.
4. BBL процедури
BBL фотоподмладяването е сравнително скъпа, но неинвазивна процедура, използваща интензивна пулсова светлина за подмладяване на кожата и третиране на различни кожни проблеми, като пигментация, фини линии и зачервявания. Тази светлинна терапия подобрява пигментацията и кръвоносните съдове по лицето. Тя разглежда червените и кафявите петна по кожата и ги премахва бързо, като крайният резултат е свежа, сияйна кожа.
Други съвети за превенция от пигментни петна:
Азелаинова киселина: Може да намали производството на меланин.
Койикова киселина: Подобно на азелаиновата киселина, тя може да намали меланина. Ниацинамид (витамин B3): Може да помогне за изсветляване на кожата.
Гликолова киселина: Алфа-хидрокси киселина, която може да ексфолира и изсветли кожата.
Хидрохинон: Средство за изсветляване на кожата, често използвано в комбинация с други лечения.
Третиноин: Ретиноид, който може да помогне при хиперпигментация.
Локални стероиди: Могат да помогнат за намаляване на възпалението и изсветляване на кожата.
Другите процедурни лечения, освен лазерни и светлинни терапии, които са подходящи:
Химически пилинг: Може да ексфолира кожата и да премахне пигментираните клетки. Може да насочи и разгради излишния пигмент.
Микронидлинг: Може да помогне за създаване на по-равномерен тен на кожата.
Преди това обаче е добре да се справите и с други причини като хормонални промени, тъй като мелазмата може да бъде свързана с хормонални колебания.
Други кожни състояния, като екзема или акне, също могат да доведат до поствъзпалителна хиперпигментация (ПВХ).