Някъде между 48 и 53 повечето хора буквално полудяват.
Майки започват да се обличат по-предизвикателно от дъщерите си, бащи имат любовници по-млади от дъщерите им и всички заедно хукват да „живеят“ сякаш за последно.
Има и друг вариант – абсолютна меланхолия и пълна липса на желание за което и да е от изброените неща.
До сега всичко това определяхме с „криза на средната възраст“ и това сякаш правеше нещата да изглежда по-нормални.
Според психолога Карло Стренгер от университета в Тел Авив, такова нещо като криза на средната възраст няма.
Терминът е формулиран преди 40 години от канадския психолоаналитик и психолог Елиът Жак, според когото качеството на живот на хората като цяло намалява след 35-годишна възраст.
В годините, когато Жак прави това твърдение, средната продължителност на живота е 70 години.
Но израелският психолог Стренгер оспорва виждането на своя канадски колега. Той смята, че то вече не отговаря на истината.
Стренгер се позовава на изследвания , които сочат, че средната възраст може да бъде една от най-щастливите в човешкия живот.
Въпреки че досегашните проучвания се отнасят предимно до западното общество, ученият смята, че същите тенденции могат да бъдат приложени и към други култури.
Според Стренгер общите разбирания за средната възраст датират от време, когато продължителността на живота е била по-малка, а здравословното състояние на хората, особено в по-напреднала възраст – по-лошо.
В наши дни 40 и 50-годишните са зрели хора, които са се научили да приемат житейските несгоди, опознали са повече себе си и света и са готови да се възползват от следващия етап от живота си.
"Когато си на 50, от статистическа гледна точка ти предстоят толкова години като възрастен, колкото са отминали.
Наистина е необходимо време, за да се осъзнае какво означава това. Това означава, че целият живот, който е зад теб, в същото време е и пред теб и въпросът е какво искаш да правиш с него", твърди израелският психолог.
Средната възраст може да бъде този период, през който наистина да осъществите мечтите си, уверен е той.
Сега обаче остава на всички да си намерят ново оправдание за това, че отново обръщат внимание на себе си, след като са се грижили за децата си толкова години...